Galeria Sztuki Starożytnej

Pół roku czekała na otwarcie. Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym

Galeria Sztuki Starożytnej znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Goście mogą tu poznać cywilizacyjny dorobek Egiptu, Bliskiego Wschodu, Rzymu i Grecji. Galeria pierwotnie miała zostać otwarta jesienią 2020 roku, jednak z powodu pandemii plany te zablokowano. 

Projekt aranżacji przestrzeni Galerii powstał w pracowni Nizio Design International. Jego realizacja rozpoczęła się już pod koniec 2019 roku. Na wystawie wykonano między innymi tynki dekoracyjne, posadzki i okładziny z kamienia. Grafitowy wapień zamontowano w czterech pomieszczeniach. W przestrzeni poświęconej Egiptowi użyto wapienia piaskowego, a szarego – w części dedykowanej starożytnemu Rzymowi. Biały marmur wykorzystano tam, gdzie ekspozycja opowiada o antycznej Grecji. W jednej z galerii egipskich ściany i sufit zostały wykończone płytami z odciskiem hieroglifów. W innej sufit w kształcie piramidy wyłożono grafitowym tynkiem akustycznym. Niepowtarzalny efekt dało zastosowanie na powierzchni ściany okładziny z malachitu, kamienia stosowanego na co dzień w jubilerstwie.

Łącznie w przestrzeni ekspozycyjnej wyodrębnionych jest 9 tematycznych galerii. Każda z nich to świadectwo cywilizacyjnego dorobku potęg starożytnego świata: Egiptu, Bliskiego Wschodu, Rzymu i Grecji. Twórcy pokazują wzajemne przenikanie tych kultur oraz wpływ, jaki miały na rozwój nowożytnej Europy. Projekt Galerii Sztuki Starożytnej stworzony przez Nizio Design International, nagrodzony w konkursie organizowanym przez Muzeum Narodowe w Warszawie, zakłada prowadzenie narracji opartej na kontraście między światłem a ciemnością, życiem i śmiercią.

Galeria Sztuki Starożytnej


Powstała scenografia stanowi jednolite tło dla zebranych eksponatów. Architekci zwrócili uwagę na każdy detal, w tym na światło. Wyciemnienie okien i zamontowanie specjalnego oświetlenia pozwoli na zaakcentowanie symbolicznych treści, jak wędrówka słońca po niebie czy umowna granica między światem żywych i umarłych.

Muzeum Narodowe w Warszawie otwarte jest od wtorku do niedzieli, od godziny 10 do 18. W piątki Muzeum można zwiedzać do godziny 20.

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Ciekawostki | Warszawa

materiały prasowe Nizio Design International, fot. Piotr Krajewski