Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny budynek, który zajął działkę przy ulicy Struga. Jej nietypowy kształt zdeterminował kształt bryły, co wykorzystano w projekcie.

“Żelazko” to popularne określenie budynków ze spiczastym zwieńczeniem, które budowane są na trójkątnych działkach. Nazwa pochodzi się od zbudowanej z 1902 r. kamienicy Fuller Building w Nowym Jorku, która była jednym a najwyższych budynków w mieście i powstała na narożnej, wąskiej działce. Z biegiem lat kamienicę zaczęto określać mianem Flatiron Building.

Swoje “żelazko” ma też Warszawa. To kamienica Kacperskich przy placu Unii. Pisaliśmy o niej więcej TUTAJ. Kolejne “żelazko” zobaczyć można w Poznaniu – to kamienica z 2019 r., której kształt przypomina stojący tu wcześniej budynek. Projekt zespołu CDF Architekci możecie zobaczyć w artykule TUTAJ.

Łódzkie “żelazko” jest zupełnie inne. Nowoczesne. NEW IRON to apartamentowiec, którego łączna powierzchnia wynosi nieco ponad 1100 m kw. W najwyższym, narożnym miejscu budynek ma sześć kondygnacji i 26 m wysokości. Przeciwległe ściany połączone są zaobloną, mocno przeszkloną częścią. Na parterze szklanej “tuby” jest okrągły słup podtrzymujący nadwieszenie.


Budynek w głębi działki ma zróżnicowaną elewację. Wynika to z wytycznych konserwatora zabytków i ma na celu podkreślenie historycznego podziału działki. Architekt wprowadził dylatację konstrukcyjną i podzielił elewację na dwie części. Mimo tego zróżnicowania całość apartamentowca została utrzymana w jednolitej stylistyce.

Tak budynek prezentował się na opublikowanej przez nas w 2021 r. wizualizacji:

Projekt zakłada stworzenie wewnątrz 37 mieszkań, z czego największe będą dwupoziomowe i wielkość wynoszącą 83 m kw. Prócz tego powstaną apartamenty typu penthouse. Inwestor zakłada, że budowa obiektu zakończy się w połowie tego roku.

źródło: REFORM Architekt

Czytaj też: Łódź | Apartament | REFORM Architekt | Architektura | Mieszkanie | Polska | whiteMAD na Instagramie