Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z zielonymi tarasami, gęsta zabudowa placu Defilad. Czy tak mogłaby wyglądać Warszawa przyszłości?

Koncepcję przygotował architekt Jacek Łuczak z Poznania w kooperacji z serwisem nowawarszawa.pl. Projekt opiera się na zabudowie tunelu średnicowego oraz przestrzeni nad obecnymi torami kolejowymi biegnącymi do stacji Warszawa Centralna. Uwolniona w ten sposób przestrzeń miałaby stać się miejscem dla nowych inwestycji.

Gruntowny remont linii średnicowej jest nieunikniony. Najstarsze elementy infrastruktury pochodzą jeszcze z lat 20. XX wieku, a najmłodsze z lat 60. Planowane prace obejmują remonty Warszawy Zachodniej (prace są już na ostatnim etapie), stacji Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście, Warszawa Centralna oraz Warszawa Wschodnia. Zbudowane mają zostać nowe – Warszawa Nowy Świat i Warszawa Solec. Sam tunel biegnący pod ścisłym centrum miasta zostanie poszerzony.

Póki co nie jest znany termin rozpoczęcia prac, ale potencjał, jaki tkwi w tym komunikacyjnym pasie dostrzega Ministerstwo Infrastruktury.

Ten projekt powinien być dopracowany. To kwestia jego harmonogramu i funkcjonalności, żeby osiągnąć optymalne warunki ruchu pociągów. Mamy też bardzo wartościowy teren w centrum miasta. Nie rozumiem, dlaczego nie przewidziano jego zagospodarowania (…) nie możemy zmarnować tej szansy i nie zabudować tego terenu – mówił stołecznej Gazecie Wyborczej Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury w wywiadzie opublikowanym 9 marca.


Koncepcyjne projekty, które tu publikujemy mają pokazać potencjał, jaki tkwi w uwolnionym terenie w centrum miasta. Obszar mógłby zostać pokryty wieżowcami, których architektura przywodzi na myśl zabudowania Singapuru. Wysokościowce mają zielone tarasy, które pomagałyby oczyszczać powietrze i budować w centrum przyjaźniejszy mikroklimat. Podoba wam się taka wizja Warszawy? Czekamy na wasze głosy w sondzie poniżej.

Podoba ci się taka wizja centrum Warszawy?

View Results

Loading ... Loading ...

projekt: Jacek Łuczak

Czytaj też: Warszawa | Ciekawostki | Wieżowiec | Urbanistyka | Miasto | whiteMAD na Instagramie