Przebudowa

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych atrakcji turystycznych, zachowuje przyjazną, zaciszną atmosferę. Domy utrzymane są w niedużej skali, a ich partery zapełnione są małymi sklepikami i dopiero odgłos tramwaju od czasu do czasu przypomina nam, że kilka przystanków dalej znajduje się dynamiczne, duże miasto. Przebudowa jednej z tutejszych kamienic przy ulicy Šlikova 16 przeobraziła ją w butikowy apartamentowiec. Architekci Markéta Zdebská i Marek Žáček z pracowni architektonicznej BY definiują tu poprzez architekturę, czym jest dla nich słowo DOM.

Przebudowa kamienicy to efekt współpracy architektów z inwestorem Martinem Bartůňkiem. Od samego początku spodobało im się jego podejście do całej inwestycji. Mężczyźnie zależało na projekcie przemyślanym koncepcyjnie i dopracowanym w każdym detalu. Budynek był bardzo solidny, posiadał zachowane elementy historyczne oraz fascynujący widok na podwórko i panoramę miasta. To właśnie rozpościerające się widoki zdeterminowały koncepcję architektoniczną rezydencji, opartą na pracy z kontrastami pomiędzy nowym i starym. Patrząc od ulicy, dom zachował elegancką historyczną fasadę, a nowe lukarny zaprojektowano w historyzującej estetyce, która nie zakłóca wyglądu domu ani przestrzeni publicznej. Od strony dziedzińca dom otrzymał nowoczesne oblicze.

Przebudowa


Szyb windy, który spełnia wymagane standardy, otoczony jest przestronnymi tarasami. Dają one mieszkańcom możliwość odetchnięcia, a jednocześnie zapewnią im piękny widok na Pragę. W przeciwieństwie do wielu innych stolic europejskich, balkony nie są powszechnym standardem przy przebudowach prowadzonych w Pradze. Tutaj konserwator nie miał jednak przeciwwskazań, gdyż nowa tylna fasada nie zaburza architektury obiektu, a wręcz dodaje mu wartości.

Przebudowa

Serce starego domu stanowi odrestaurowana autentyczna klatka schodowa z kutą balustradą i kamiennymi stopniami. W apartamentach architekci wykorzystali współczesne materiały i elementy: w łazienkach zastosowano podtynkowe baterie lub sześciokątne płytki, w korytarzach można zauważyć przemyślany układ otworów drzwiowych, od tych z ukrytymi ościeżnicami po przeszklone drzwi dwuskrzydłowe.

Mieszkania zaprojektowano jako przestronne i jasne przestrzenie, które pozwalają członkom rodziny pozostać w kontakcie, nawet jeśli znajdują się w różnych częściach lokalu. Architekci zadbali jednocześnie o duży dostęp do światła słonecznego, które jest tutaj kluczowym motywem. Wspólna klatka schodowa jest skąpana w świetle z francuskich okien na zewnętrznych platformach wind. Obszerne okna bez parapetów dobrze doświetlają główne salony, natomiast przeszklone drzwi do pomieszczeń kierują światło na komunikację wewnętrzną poszczególnych mieszkań. Nawet większość łazienek wyposażono w okna.

Architekci wspólnie z inwestorem podzielili dom na mieszkania o praktycznych i pożądanych układach. Dzięki przemyślanej koncepcji architektonicznej autorstwa architektów BY i wysokiej jakości wykonania, w Šlikov 16 powstała ponadczasowa przestrzeń do życia o trwałej wartości – krótko mówiąc, przestrzeń, w której można poczuć się jak w domu.

Projekt: BY architects
Lokalizacja: Praga, Republika Czeska
Wizualizacja (wraz z koncepcją wnętrza): Svoboda & Williams
Rok budowy: 2023
Zdjęcia: Alex Shoots Buildings

Źródło: BY architects, slikova16.cz

Czytaj też: Metamorfoza | Czechy | Kamienica | Wnętrza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Temat: Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy