DESIGN

Polka zaprojektowała wyjątkowy znicz. Piękniejszego nie widzieliśmy

NEO to projekt nietypowego znicza, którego nie wystarczy zwyczajnie zapalić. Projektantka Katarzyna Giedroyć proponuje, aby zapalaniu ognia towarzyszył cały rytuał, dlatego zaprojektowała zestaw przyrządów, które pozwalają w symboliczny sposób zachować pamięć po zmarłych.

Projekt NEO powstał z myślą o zmianach, jakie zachodzą na świecie. Projektantka tłumaczy, że codzienny pośpiech, emigracje, gęstniejące groby na cmentarzach i nowe metody pochówku przyczyniły się do stworzenia nowego sposobu upamiętniania.

Stąd też nazwa, nawiązująca do przedrostka do słów takich jak np. „neolit”, który oznacza najmłodszą epokę kamienia – mówi Katarzyna Giedroyć, która zaprojektowała znicz NEO.

Wydłużenie czasu potrzebnego do zapalenia płomienia ma na celu skłonienie nas do refleksji, skupienia myśli i nad własnymi emocjami. Znicz NEO składa się z nieoszlifowanego kamienia ze specjalnie nawierconym układem otworów, stalowego zbiornika na paliwo, knota, pojemnika na oliwę, dwóch uchwytów także wykonanych z metalu.

Wszystkie elementy umieszczone zostały na drewnianej podstawie, a do zestawu dołączona jest lniana ściereczka. Każde narzędzie ma swoje przeznaczenie i kolejność użycia.

Projektantka sięgnęła po naturalne i szlachetne materiały, przez co chciała nadać czynności zapalania znicza odświętnego charakteru. Przyczynić ma się to również do bardziej ekologicznego podejścia w upamiętnianiu. Cały projekt ma wymiar symboliczny, mający na celu ukazanie odbiorcy, że to nie ilość odpalonych świec świadczy o godnym uczczeniu zmarłego, a liczy się płomień jako znak.

Mimo że każdy otrzymuje taki sam zestaw, dostaje również element niepowtarzalny – nigdy nie znajdziemy dwóch takich samych kamieni – dodaje projektantka.

Ważnym aspektem jest to, że z NEO można korzystać w każdym miejscu. Bez ograniczania się do cmentarzy. Trwałość materiałów pozwala korzystać z niego w każdych warunkach.

Czytaj więcej: Lampa | Ciekawostki | Ekologia | Rzeźba | WhiteMAD na Instagramie

View Comments

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej