Polka zaprojektowała wyjątkowy znicz. Piękniejszego nie widzieliśmy

NEO to projekt nietypowego znicza, którego nie wystarczy zwyczajnie zapalić. Projektantka Katarzyna Giedroyć proponuje, aby zapalaniu ognia towarzyszył cały rytuał, dlatego zaprojektowała zestaw przyrządów, które pozwalają w symboliczny sposób zachować pamięć po zmarłych.

Projekt NEO powstał z myślą o zmianach, jakie zachodzą na świecie. Projektantka tłumaczy, że codzienny pośpiech, emigracje, gęstniejące groby na cmentarzach i nowe metody pochówku przyczyniły się do stworzenia nowego sposobu upamiętniania.

Stąd też nazwa, nawiązująca do przedrostka do słów takich jak np. „neolit”, który oznacza najmłodszą epokę kamienia – mówi Katarzyna Giedroyć, która zaprojektowała znicz NEO.

Wydłużenie czasu potrzebnego do zapalenia płomienia ma na celu skłonienie nas do refleksji, skupienia myśli i nad własnymi emocjami. Znicz NEO składa się z nieoszlifowanego kamienia ze specjalnie nawierconym układem otworów, stalowego zbiornika na paliwo, knota, pojemnika na oliwę, dwóch uchwytów także wykonanych z metalu.

Wszystkie elementy umieszczone zostały na drewnianej podstawie, a do zestawu dołączona jest lniana ściereczka. Każde narzędzie ma swoje przeznaczenie i kolejność użycia.znicz


Projektantka sięgnęła po naturalne i szlachetne materiały, przez co chciała nadać czynności zapalania znicza odświętnego charakteru. Przyczynić ma się to również do bardziej ekologicznego podejścia w upamiętnianiu. Cały projekt ma wymiar symboliczny, mający na celu ukazanie odbiorcy, że to nie ilość odpalonych świec świadczy o godnym uczczeniu zmarłego, a liczy się płomień jako znak.

Mimo że każdy otrzymuje taki sam zestaw, dostaje również element niepowtarzalny – nigdy nie znajdziemy dwóch takich samych kamieni – dodaje projektantka.

Ważnym aspektem jest to, że z NEO można korzystać w każdym miejscu. Bez ograniczania się do cmentarzy. Trwałość materiałów pozwala korzystać z niego w każdych warunkach.

Czytaj więcej: Lampa | Ciekawostki | Ekologia | Rzeźba | WhiteMAD na Instagramie