Categories: WYDARZENIA

Pomorskie Dni Druku 3D. Ekowydruki z sieci rybackich

Znani projektanci, eksperci branży, wystawcy z całej Polski, prezentacja najnowszych osiągnięć, edukacyjne warsztaty, dyskusje o trendach i spora dawka aktualnej wiedzy. Tak w skrócie zapowiada się siódma odsłona wydarzenia, które odbędzie się już 19 września w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia pod hasłem „sustainability”. Pomorskie Dni Druku 3D i ich tegoroczne hasło skierowane są do wszystkich firm, które szukają oszczędności w procesach produkcyjnych i chcą się rozwijać w duchu zrównoważonego rozwoju, wykorzystując do tego technologię druku 3D. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Od spotkań entuzjastów do najważniejszego wydarzenia w branży druku 3D

Pomorskie Dni Druku to konferencja, która z kameralnego spotkania entuzjastów druku 3D rozrosła się do jednego z najważniejszych wydarzeń tej branży w Polsce. Trzeba przyznać, że tegoroczny program zapowiada się wyjątkowo interesująco. Nie zabraknie więc nazwisk topowych ekspertów i palących tematów z obszaru zrównoważonego rozwoju, tj.: odzyskiwanie tworzyw sztucznych, wykorzystywani materiałów biodegradowalnych, ograniczanie śladu węglowego w produkcji i oszczędność energii czy kwestii związanych z wykorzystaniem druku 3D w reklamie. Zaproszenie organizatorów przyjął m.in. projektant Łukasz Pączkowski, znany jako Zulu Kuki. To projektant i artysta multidyscyplinarny, który w swoich pracach chętnie sięga po nowoczesne technologie. Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych produktów jest obuwie produkowane za pomocą drukarki 3D. Niedawno na gdyńskiej plaży stanęła instalacja jego autorstwa stworzona w ramach festiwalu Gdynia Design Days. Nasz wywiad z Zulu Kukim przeczytacie TUTAJ.

Zrównoważony rozwój odpowiedzią na wyzwania współczesnej gospodarki

Skąd pomysł na hasło: „Sustainability”?  – Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia to największy hub innowacji w Polsce. Wspierając innowacyjne projekty staramy się to robić w sposób mądry i odpowiedzialny, odpowiadając jednocześnie na potrzeby współczesnej gospodarki. Głównym celem zrównoważonego rozwoju jest osiągnięcie równowagi między postępem ekonomicznym, społecznym a ochroną środowiska naturalnego. Takie podejście doskonale oddaje ducha w jakim na co dzień działamy. Dlatego tegoroczne hasło „sustainability” to naturalna odpowiedź na wyzwania społeczno-ekonomiczne, z jakimi mierzą się dziś przedsiębiorcy, a technologia druku 3D to jedno z narzędzi, jakie pozwala owym wyzwaniom sprostać – mówi Anna Borkowska – dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. 

Wciąż jesteśmy w dobie post-covid, gdzie trend zrównoważonego rozwoju przeplata się z okresem dekoniunktury gospodarczej oraz nową perspektywą w dofinansowaniach unijnych. Rozwój branży druku 3D stara się sprostać bieżącym wyzwaniom społeczno-gospodarczym. Dlatego właśnie podczas najbliższej edycji chcemy mówić  o zamkniętym obiegu materiałowym w druku 3D. Zaprezentujemy możliwości odzysku materiałów i ich ponownego użytku. Przybliżymy procesy operacyjne wykorzystujące technologię 3D, które koncentrują się na wytwarzaniu lokalnym i pozwalają przedsiębiorcom uniezależnić się od kapryśnych dziś globalnych łańcuchów dostaw i wpływają na zmniejszenie emisji CO2. Zaproszeni prelegenci opowiedzą także o dostępnych możliwościach finansowania działalności gospodarczej opartej na zrównoważonym rozwoju na konkretnych przykładach biznesowych – mówi Michał Pęczek z Bibus Menos.

Podczas najbliższej edycji Pomorskich Dni Druku 3D pragniemy nie tylko podyskutować o bieżących wyzwaniach stojących przed środowiskiem zajmującym się drukiem 3D, ale również kierujemy się do firm wdrażających oraz realizujących cele zrównoważonego rozwoju, reprezentujących wiele sektorów gospodarki. Zarówno w PPNT Gdynia jak i Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym na co dzień pracujemy z firmami, które mówią nam o swoich potrzebach, które poszukują ciekawych rozwiązań i możliwości rozwoju. Pomorskie Dni Druku 3D edycja Sustainability to wyjątkowa okazja do wymiany wiedzy, poznania nowych trendów w branży, a także weryfikacji strategii zrównoważonego rozwoju w swoich przedsiębiorstwach – mówi Radosław Wika, Dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Wydarzenie uzupełnią edukacyjne warsztaty, których tematyka również będzie nawiązaniem do problematyki sustanablility. Ich celem rozwój umiejętności związanych z technologiami 3D oraz inżynierią odwrotną, uwzględniający ideę zrównoważonego rozwoju w aspektach edukacji, równości płci, innowacyjności oraz odpowiedzialnej produkcji. Warsztaty poprowadzi Mirosław Pałysiewicz – ekspert w dziedzinie technologii 3D, doświadczony trener i mentor, który od lat aktywnie angażuje się w edukację w obszarze nowych technologii oraz równości płci. Nie zabraknie części wystawienniczej, podczas której zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania technologiczne i materiałowe oraz tradycyjnie staną się okazją do kuluarowych rozmów i networkingu.

Dla większości osób druk 3D kojarzy się z drukowaniem figurek i drobnych przedmiotów raczej mało przydatnych w codziennym życiu. Kiedy pięć lat temu rozpoczynałem swoją przygodę z drukiem 3d moim pierwszym wyzwaniem było zbudowanie drukarki w oparciu o projekt RepRap (darmowe rozwiązanie do tworzenia samoreplikujących się drukarek 3d – więcej tutaj). Pozwoliło mi to spojrzeć na tą metodę wytwarzania z zupełnie innej perspektywy. Drukarki 3d dają nam spore możliwości w zakresie racjonalnej produkcji. Możemy drukować samodzielnie części zamienne do wielu przedmiotów (obudowy, zaślepki, uchwyty, proste narzędzia, itp.) jak i tworzyć unikalne spersonalizowane przedmioty. Jeden z najpopularniejszych sklepów z wyposażeniem domu udostępnia części zamienne w formie plików stl, które można samodzielnie wydrukować – mówi Mirosław Pałysiewicz.

Druk 3D staje się jeszcze bardziej atrakcyjny, jeśli do produkcji wykorzystamy surowce pochodzące z recyklingu.

Ukłon w stronę ekologii można również zaobserwować na rynku filamentów (“żyłki” z plastiku – materiału używanego do druku w najpopularniejszej na rynku metodzie FDM). Mamy do wyboru materiały biodegradowalne: polimery na bazie mączki kukurydzianej (PLA) czy naturalnego drewna (Biowood), dostępne są również pełnowartościowe materiały do druku z recyklingu RPLA czy też produkty Reflow rPETG pochodzące między innymi z przetworzonych sieci rybackich (reflowfilament.com). Ich jakość i wytrzymałość nie odbiega znacząco od produktów otrzymanych z “czystego” granulatu. Obecnie dąży się również to wyeliminowania problemu opakowań i szpul, na których nawinięty jest filament. Wcześniej były to elementy produkowane na bazie plastiku wyrzucanego po zużyciu produktu. Tu pojawiło się sporo rozwiązań: Producent Rosa wytwarza swoje szpule z ponownie przetworzonych materiałów redukując przy okazji ilość wytwarzanych zanieczyszczeń oraz oferuje odbiór pustych opakowań. Pojawiły się również możliwości zakupu samego filamentu nakładanego na wcześniej zmodernizowaną szpulę przy pomocy wydrukowanych elementów – tłumaczy Mirosław Pałysiewicz.

Więcej o wydarzeniu:

Pomorskie Dni Druku 3D to cykliczna impreza organizowana przy współpracy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w partnerstwie z firmą BIBUS MENOS.  Każda edycja wydarzenia poświęcona jest innemu aspektowi wykorzystania technologii druku 3D. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

kiedy: 19.09.2023 r., godz. 9:00-15:30
gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia

wstęp: wolny, wymagana rejestracja: tiny.pl/ccgqr

wydarzenie na FB: https://fb.me/e/BkoLrudq

źródło: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (http://www.ppnt.pl)

Czytaj też: Gdynia | Technologia | Ciekawostki | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej