DESIGN

Powstały z pomocą sztucznej inteligencji. Jan Wilczak i jego meble

Projekt Me, myself, AI stworzył Jan Wilczak. To zestaw mebli, których projekt powstał z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Promotorem jego pracy jest dr Tomasz Rygalik. Projekt trafił do finału konkursu make me! 2023, który organizowany jest przy Łódź Design Festival.

Projekt Me, myself, AI to forma eksperymentu, który pozwolił wykorzystać nowe rozwiązania w zakresie projektowania. Jest to również projekt krytyczny, który traktuje o esencji kreatywności oraz formowaniu się globalnej kultury wizualnej. Powstałe meble Jan Wilczak stworzył z pomocą algorytmów i sztucznej inteligencji, która miała wpływ na wygląd przedmiotów.

Za pomocą modelu generatywnych sieci współzawodniczących nauczyłem sztuczną inteligencję koncepcji trzech obiektów – krzesła, stolika i ceramicznego naczynia. Następnie obserwowałem jej rozwój i analizowałem to jak manipulacja zmiennymi wpływa na kierunek, w którym rozwija się jej styl. W rezultacie stworzyłem prototypy trzech obiektów – krzesła, stolika oraz ceramicznego naczynia o nieokreślonej funkcji – tłumaczy projektant.

Głównym kryterium wyboru tych projektów było stworzenie sztucznej inteligencji, która będzie mogła projektować obiekty o wyczuwalnym, autorskim stylu.

W obliczu kolejnej rewolucji technologicznej, której jesteśmy obecnie świadkami projekt ten wydaje się szczególnie aktualny i zadaje ważne pytania o istotę kreatywności, nie tylko w zawodzie projektanta – dodaje autor projektu.

Jan Wilczak to multidyscyplinarny projektant, który łączy w swoich pracach rzemiosło i sztukę z nowoczesnymi technologiami. Jest absolwentem wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uwielbia realizować projekty na pograniczu światów realnego i wirtualnego. Oprócz projektowania zajmuje się też projektowaniem biżuterii, grafiki i tworzeniem animacji.

fot. z archiwum projektanta, źródło: Łódź Design Festival (www.lodzdesign.com)

Czytaj też: Łódź | Meble | Detal | Drewno | whiteMAD na Instagramie

Jan Wilczak

Recent Posts

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Barierkoza. Absurdalne zabezpieczenie w Szwajcarii Lwóweckiej!

Barierkoza - tak można nazwać trend stawiania niezliczonej ilości barierek, płotków, czy ogrodzeń wzdłuż ścieżek…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej