MODA

Premierowa kolekcja absolwenta ASP w Warszawie Jana Kardasa

W Domu Artysty Plastyka odbyła się prezentacja kolekcji dyplomowej absolwenta Katedry Mody na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Wzornictwa, Jana Kardasa. Prezentacji kolekcji towarzyszyły wystawy fotografii dwóch artystów: Markusa Lamberta oraz Krystiana Lipca. Każdy z nich, na swój sposób, ukazał kolekcję Jana, dzięki czemu mieliśmy okazję obejrzeć te same projekty w dwóch różnych odsłonach. Wydarzenie trwało jeden dzień i zebrało szeroką rzeszę zainteresowanych.

Projekty Jana są odważne, wyraziste. Używa skóry, ręczników, denimu, ubrań z second handów, eleganckich materiałów takich jak satyna. Łączy używane ręczniki z dzieciństwa z jedwabnymi satynami. W kolekcji można również znaleźć pasy, metalowe kółka, łączące elementy garderoby. Jan zmienia charakter tkaniny używając do tego wybielacza, nici, pisaków, farb. Głównym założeniem w kolekcji jest to, by było widać, że jej elementy mają swoją historię, przeżyły coś, co warto pokazać.

„Siadając po raz pierwszy do mojej kolekcji zacząłem zastanawiać się nad swoją orientacją, jak duży wpływ ma ona na moje życie, na to jak kształtuje moją rzeczywistość. Genetycznie zaprogramowany altruizm tak orientację homoseksualną określa Edward O. Wilson. Zdanie to stało się początkiem mojej własnej teorii – Homoseksualiści to tak naprawdę anioły, zesłani przez boga by pomagać, nie powinniśmy być linczowani, a czczeni. Dorastanie w Polsce, kraju nietolerancyjnym, pełnym sprzeczności i uprzedzeń nie jest łatwe. Dorastanie w nim jako osoba
homoseksualna jest jeszcze trudniejsze. Budowanie swojej osobowości, swoich poglądów, poszukiwanie pasji i zainteresowań jest mocno ograniczone. Codzienne obcowanie ze strachem nie pozwala w pełni budować swojego charakteru, nie pozwala rozwinąć skrzydeł. Uważam, że żeby móc przeżyć musimy tworzyć własną rzeczywistość, bańkę, bezpieczne miejsce. Skupiłem się na tym co i jak tworzy mój świat.

Kolekcja ta jest zbiorem tego co mnie fascynuje, uwodzi, przeraża. Sięgnąłem po wspomnienia z różnych okresów mojego życia. Po artystów, muzykę, zdjęcia, była to długa podróż przez samego siebie. Chciałem aby ta kolekcja była jakby przełożeniem mojego świata na ubrania. By stały się one namacalnym dowodem mojego istnienia.”

Zobacz również: Moda | Projektant | Kolekcja | Pokaz mody

zdjęcia: Markus Lambert

model: Aleksandras Junevicius / Chili models

projektant: Kardas Jan

Recent Posts

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej