PORTFOLIO

Projekt Biblioteki Publicznej w Toruniu według Magdaleny Dorady [PORTFOLIO]

Publikujemy projekt biblioteki publicznej w Toruniu, który jest projektem dyplomowym inżynierskim Magdaleny Dorady, który powstał pod kierunkiem dr inż. arch. Roberta Łucka w Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckiego w Bydgoszczy.

„Projekt architektoniczny Biblioteki Publicznej w Toruniu” powstał z potrzeby stworzenia miejsca, w którym będzie można wygodnie czytać, uczyć się, bez zgiełku i hałasu, ale w otoczeniu dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Biblioteka „Art Library” swoimi funkcjami, ma tworzyć harmonijną przestrzeń, z której będą korzystać nie tylko mieszkańcy, ale i turyści. Całość założenia opiera się na idei „wspólnego życia”. Biblioteka ma być przede wszystkim miejscem spotkań.

Swoim kształtem „Art Library” nawiązuje do minimalizmu. Projektantka inspirowała się książkami, układając je w różnych schematach w celu znalezienia właściwego układu. W efekcie powstał projekt, w którym budynek biblioteki przypomina stos ułożonych jedna na drugą książek.

W elewacjach parteru i pierwszego piętra dominują cegła oraz szkło. Ta pierwsza stanowi ścianę pełną jak również ścianę ażurową połączoną z przeszkleniem. Był to celowy zabieg, którym architektka chciała nawiązać do historycznego otoczenia z jakim sąsiaduje projektowana biblioteka. Z kolei szkło jako transparentna ściana ma wprowadzić do budynku uczucie namacalnej bliskości z naturą.

Frontowe wejście umieszczone zostało od strony starówki, skąd można wejść do obszernego foyer, pełniącego także funkcje centrum wystaw autorskich, w której pisarze mogliby promować swoją twórczość.

Projektantka dostosowała obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych. W posadzce widać pasy prowadzące do czytelni, z której korzystać będą mogły osoby niewidome. Pasy prowadzą też do pomieszczeń sanitarnych oraz kawiarni, z której będzie można wyjść do ogrodu. Na parterze znalazła się również czytelnia dla dzieci, której przestrzeń podzielono na pomieszczenie nauki oraz strefę gier i zabaw. Ciekawie prezentują się schody, które pełnią również rolę siedzisk.

Pierwsze piętro składa się z czytelni głównej wraz z boksami i pomieszczeniem do nauki w ciszy. Część sal będzie można wynająć pod wydarzenia komercyjne. Na drugim poziomie projektantka zaplanowała powstanie fonoteki oraz czytelni kulturalnej. W tej części zbudowane zostaną również pomieszczenia administracji. Na pierwszej i drugiej kondygnacji zaprojektowane zostały zielone tarasy.

Więcej dobrze zaprojektowanych bibliotek znajdziecie klikając tutaj.

źródło: Magdalena Dorada

Recent Posts

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej