ARCHITEKTURA

Projekt nowego dworca w Lublinie nagrodzony w konkursie Rzeczpospolitej

Redakcja dziennika Rzeczpospolita przyznała nagrody Real Estate Impactor 2020. Jedną z nich zdobył projekt dworca w Lublinie przygotowany przez pracownię Tremend.

To już drugie wyróżnienie dla dworca w Lublinie. Projekt autorstwa architektów z pracowni Tremend w 2019 r. Znalazł się na krótkiej liście nagrody World Building of The Year w kategorii Infrastruktura, przyznawanej w ramach World Architecture Festival.

To wyróżnienie potwierdza, że w Lublinie powstanie nowoczesny obiekt na miarę wyzwań XXI wieku: energooszczędny, wykorzystujący naturalne, odnawialne źródła energii. Dworzec Metropolitalny z pewnością będzie wizytówką miasta. To nasza priorytetowa inwestycja najbliższych lat ważna zarówno dla mieszkańców Lublina, jak i całego regionu – w jednym miejscu połączy bowiem komunikację autobusową miejską i podmiejską z kolejową, zmieni też oblicze centrum Lublina -mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Projekt zakłada rewitalizację obszarów przydworcowych i stworzenie przestrzeni miejskiej o nowej jakości. Sercem założenia jest budynek dworca, który połączy komunikację miejską, podmiejską i dalekobieżną. Dominującymi materiałami w bryle budynku dworca są szkło i beton. Obok budynku głównego powstaną niezależne perony autobusowe przykryte szklanym dachem wspartym na filarach, które jednocześnie spełnią funkcję ozdobną poprzez ażurowe, lekkie elementy inspirowane ludowymi wycinankami.

Co ważne, w projekcie uwzględniono rozwiązania proekologiczne. Obiekt będzie dysponował pompami ciepła, które będą dostarczać energię potrzebną do ogrzania wnętrza. Projekt przewiduje budowę „budynku w budynku”, właściwa część dworca otoczona będzie taflą szkła, która zimą zatrzyma ciepło w środku, a latem utrzyma chłodne powietrze.

Pobór energii ma być kontrolowany poprzez zastosowanie systemu detekcji ruchu pasażerów, uwzględnienie natężenia oświetlenia docierającego z zewnątrz czy powiązanie działania systemu z porą dnia i roku. Dachy nad stanowiskami autobusowymi pokryte mają być panelami fotowoltaicznymi, o wydajności pozwalającej na pełną samowystarczalność energetyczną budynku. Kolejnym rozwiązaniem proponowanym przez autorów projektu jest zastosowanie antysmogowej kostki brukowej. Zawarty w niej dwutlenek tytanu pod wpływem światła umożliwia przekształcenie toksycznych spalin w substancje nieszkodliwe dla zdrowia.

Strefa odpoczynku dla podróżnych zbudowana zostanie na pierwszym piętrze. Na dachu planowane są nasadzenia zieleni, z naciskiem na gatunki roślin, które oczyszczają powietrze. Obiekt będzie miał też system odzyskiwania deszczówki, którą będą podlewane rośliny.

Aktualnie trwa postępowanie przetargowe na budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Urzędnicy będą rozpatrywać oferty już w poniedziałek 31 sierpnia.

Czytaj też: Kolej | Lublin | Dworzec kolejowy | Miasto

wizualizacja: Tremend
wizualizacja: Tremend
wizualizacja: Tremend
wizualizacja: Tremend

źródło: UM Lublin

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej