DESIGN

Przedwojenne kafle zachwycają! Wciąż znajdują się w wielu kamienicach

Wielobarwność, różnorodność form i faktur przedwojennych kafli ściennych oraz posadzek  skrywających się w przedwojennych budynkach jest niezwykła. Wiele z nich można znaleźć w oświęcimskich kamienicach. Ich miłośnicy stworzyli wystawę prezentującą najciekawsze kafle. 

Wszystko zaczęło się od powstania kilka lat temu w domu ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia, Szymona Klugera, wyjątkowej klubokawiarni Café Bergson (więcej na jej temat pisaliśmy tutaj). Podczas renowacji zdecydowano, że będą znajdować się w nim autentyczne elementy z przedwojennego domu i pobliskich zabytkowych budynków. Wśród nich są kolorowe kafle uratowane ze zburzonej kamienicy, które umiejętnie zostały wkomponowane w interior popularnego dziś miejsca spotkań mieszkańców oraz turystów. 

Pomysł na tyle przypadł do gustu gościom kawiarni, że twórcy Café Bergson postanowili pójść o krok dalej i zaprezentować w swojej przestrzeni także inne kolorowe przedwojenne kafle z oświęcimskich kamienic. Stąd od kilku lat w Café Bergson można oglądać stałą ekspozycję im poświęconą. 

– Wystawa przypomina jak bogatym i wielokulturowym miastem był przedwojenny Oświęcim. Jest też apelem o ratowanie dziedzictwa kulturowego, do którego należą tak często niezauważane piękne posadzki, drzwi, balustrady które są niszczone i wymieniane na odpowiedniki z supermarketu – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor fundacji edukacyjnej prowadzącej Café Bergson, a zarazem pomysłodawca wspomnianych działań. 

Motywy z oświęcimskich kafli wykorzystano też tworząc specjalną serię pocztówek i magnesów Café Bergson. Dzięki nim każdy odwiedzający może zabrać ze sobą do domu minimalistyczny i estetyczny upominek przypominający o oświęcimskich kaflach. Każda kartka pocztowa zawiera także informację o adresie budynku, w którym znajdują konkretne kafelki. Dzięki temu można wybrać się w fascynującą podróż po Oświęcimiu ich szlakiem i spróbować odnaleźć je samodzielnie. 

Pocztówki są dostępne również on-line w sklepiku internetowym Café Bergson. Więcej o możliwościach spędzenia wolnego czasu w Oświęcimiu pisaliśmy w artykule “Oświęcim na weekend”

Zobacz również: Ceramika | Ciekawostki | Mozaika | Ceramika |

Przedwojenne kafle zachwycają! Wciąż znajdują się w wielu kamienicach

Tekst: Tomasz Kobylański 

Zdjęcia: Mychajło Kapustian we współpracy z Łukaszem Szymańskim
Produkcja wystawy: Piotr Gajek, fotoanima.pl 

 

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej