ARCHITEKTURA

Przejście Świdnickie we Wrocławiu w nowej odsłonie [ZDJĘCIA]

Działa tam Przejście Dialogu – kulturalna inicjatywa, której celem jest zaangażowanie mieszkańców i ożywienie przejścia. Przejście Świdnickie przeszło kolejną metamorfozę, dzięki której pojawiły się tam unikalne meble w nieoczywistej formie.

To kultowa przestrzeń. Przejście Świdnickie przed laty gościło happeningi Pomarańczowej Alternatywy i manifestacje Solidarności. Miejsce tętniło życiem, niosło się tam echo muzyki ulicznych grajków. Ludzie stali w kolejce po tosty, inni biegli w pośpiechu na tramwaj.

W 2016 roku, w ramach szerszego działania zmierzającego do „oddania miasta pieszym” szerokość przejścia ograniczono do połowy, a w pozostałej części zaprojektowano przestrzeń wystawienniczą. Decyzja ta uwarunkowana była podłużnym charakterem przestrzeni, przeszkloną witryną graniczącą z ogólnodostępnym przejściem, brakiem światła dziennego i hałasem generowanym przez tramwaje. Niemniej, pomimo kosztownego przygotowania przestrzeni do funkcji wystawienniczej, miasto zdecydowało się w 2017 roku na otwarcie w przejściu filii nr 13 biblioteki miejskiej — Centrum Innowacji. Wyposażono ją w pięćdziesięcio-metrową meblościankę i stanowiska do czytania.

Zlokalizowana pod ziemią, długa i wąska przestrzeń, z konstrukcją stropu wyznaczającą rytm i witryną pozwalającą na wgląd w 2021 roku ponownie musiała zostać przekształcona, aby obsłużyć nowego użytkownika. Projekt metamorfozy przygotowali i zrealizowały zespoły: Rewizja Grupa Projektowa oraz Prolog.

Wnętrze przedzielone zostało kurtynami na szereg mniejszych stref, podporządkowanych potrzebnym funkcjom. Kurtyny wykonane ze srebrnego materiału który, odbija światło, meble oraz ludzi – tworzą dla nich tło, podkreślając ich wyjątkowość, porządkują miejsce i poprawiają jego walory akustyczne. Użycie kurtyn jako elementu wyznaczającego poszczególne pokoje pozwala na ich dostosowywanie do aktualnych potrzeb użytkowników. Tym samym, przejście może funkcjonować jako amfilada małych pokoi wydzielająca przestrzenie pracy i konsultacji lub jako jedna długa przestrzeń służąca spotkaniom czy dzieleniu się sztuką.

Powstałe „pokoje” umeblowane głównie przedmiotami z drugiej ręki – „zwyczajnymi” meblami, które podobnie jak wnętrze otrzymały nowe życie. Aby nadać im wspólnego wyrazu przy jednoczesnym zachowaniu ich indywidualnego charakteru, każdy został delikatnie przekształcony — krzesła obite nową tapicerką, stoły pokryte taflą kolorowego szkła, a dywany docięte do nowych kształtów i na nowo obszyte. Zwyczajne meble traktowane są jako eksponaty, tym samym nawiązuje to do pierwotnej intencji projektantów przekształcających przejście w 2016 roku.

Czytaj też: Witryna sklepowa | Meble miejskie | Ciekawostki | Wrocław | whiteMAD na Instagramie

fot. Ada Gruszka, źródło: Rewizja Grupa Projektowa + Prolog

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej