ARCHITEKTURA

Przez 30 lat służyły warszawiakom. Tramwaje z Warszawy trafią na Ukrainę!

Tramwaje z Warszawy trafią na Ukrainę, a dokładnie do ukraińskiego miasta Konotop. “Wagony Przyjaźni” przez 30 lat służyły mieszkańcom Warszawy. Władze stolicy Polski wraz z przedstawicielami spółki Tramwaje Warszawskie, na prośbę swoich ukraińskich odpowiedników postanowiły, że zamiast zutylizować wagony, lepiej je przekazać naszym Sąsiadom. Stolica przekazuje wagony, które są wycofywane za sprawą dostarczenia nowych odpowiedników firmy Hyundai. Do Ukrainy zostało wysłanych pierwszych 6 z 23 wagonów serii 105Na. 

O pomoc do Tramwajów Warszawskich zwrócił się Artem Semenikhin – mer miasta Konotop. Do Ukrainy pojadą popularne w Polsce wysokopodłogowe „stopiątki”. To egzemplarze, które do niedawna jeździły po mieście i które są wycofywane w związku z dostawami niskopodłogowych hyundaiów. W sumie do przekazania wytypowano 23 wagony. Pojazdy były sukcesywnie odstawiane na tramwajowy plac załadunkowy przy ul. Obozowej, gdzie czekały na transport do Konotopu. Zanim jednak wagony 105Na zasilą tamtejszy tabor, zostaną – już w Ukrainie – przebudowane, by móc jeździć po szynach po szerokich torach o rozstawie 1520 mm. Szyny w Warszawie mają klasyczny rozstaw 1435 mm.

Wagony przyjaźni – z Polski do Ukrainy

Tramwaje przeznaczone dla Konotopu oglądał 8 lutego mer Artem Semenikhin podczas wizyty w Warszawie. W środę, 22 lutego, pierwszych sześć wagonów zostało załadowanych na auta ciężarowe. Przed podróżą wszystkie wagony zostały przygotowane do transportu – zdemontowano w nich hamulce szynowe oraz pantografy. Transport był możliwy dzięki pomocy ze strony rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Konotop leży w obwodzie sumskim, w północno-wschodniej Ukrainie. Miasto jest zamieszkiwane przez ok. 85 tys. osób. Tramwaje kursują tam od 1949 roku, a długość sieci z trzema liniami wynosi 28,7 km. Po mieście kursuje tylko kilka tramwajów wyprodukowanych w latach 80. w ZSRR i Czechosłowacji. W ramach podziękowania Konotop przemianował jedną z ulic na Warszawską.

Nie tylko tramwaje z Warszawy trafią na Ukrainę

“Stołeczne przedsiębiorstwa już wcześniej wspierały ukraińskich partnerów. Tramwaje Warszawskie oddały do Iwano-Frankiwska dwa wozy do naprawy sieci trakcyjnej, gdzie służą do naprawy sieci trolejbusowej. Z kolei Miejskie Zakłady Autobusowe wysłały do Mikołajowa pięć przegubowych solarisów. Wyremontowane pojazdy – ambulans neonatologiczny i śmieciarkę” – przekazało też stołeczne MPO.

Również Metro Warszawskie nawiązało współpracę z Kijowem. Do stolicy Ukrainy trafi 60 starych wagonów rosyjskich serii 81, które są wycofywane w związku z dostawami nowoczesnych pociągów Skoda Varsovia.

W ramach pomocy humanitarnej miasto Konotop otrzymało od Warszawy 9 pojazdów, które wcześniej użytkował Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Do ukraińskiego samorządu trafiły 2 samochody ciężarowe, naczepa oraz 6 maszyn budowlanych: równiarki, koparko-ładowarka, koparko-spycharka i ładowarki. Miasto otrzyma też samochód osobowy, który wcześniej należał do stołecznego Zarządu Oczyszczania Miasta. Wielkie brawa dla przedstawicieli Tramwajów Warszawskich i władz stołecznego magistratu. 

źródło: Tramwaje Warszawskie (https://tw.waw.pl/) / UM Warszawa (https://um.warszawa.pl)
zdjęcia: Tramwaje Warszawskie (https://tw.waw.pl/)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Komunikacja miejska | #SolidaritywithUkraine | Ukraina  | Motoryzacja | Warszawa

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej