Categories: ARCHITEKTURA

Przy gdyńskim Skwerze Kościuszki powstanie nowa inwestycja. Koncepcję przygotowała pracownia B-CA

Przy gdyńskim Skwerze Kościuszki szykują się zmiany. Planowana jest tam bowiem budowa nowej inwestycji. Będzie to kompleks kilku obiektów, pełniących funkcję hotelu i aparthotelu oraz części apartamentowej z usługami gastronomicznymi, handlowymi i rekreacyjnymi w parterze. W kondygnacjach podziemnych znajdą się miejsca postojowe, SPA oraz basen.

Mimo że Gdynia rozwija się intensywnie już od stu lat – w ścisłym centrum wciąż jest miejsce na nowe budynki. Przykładem takiej przestrzeni jest okolica Skweru Kościuszki – reprezentacyjnej alei wiodącej wprost ku morzu.

Skwer Kościuszki w Gdyni. Fot. Andrzej Błaszczak, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Warunkiem wprowadzenia tam dodatkowej zabudowy, zapisanym w planie zagospodarowania przestrzennego w Gdyni dla Śródmieścia było przeprowadzenie konkursu architektoniczno-urbanistycznego. Zwycięską koncepcję dla parceli przy Skwerze Kościuszki przedstawiła pracownia B-CA z Gdańska. Pozwolenie na budowę wymagało jednak zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków i konsultacji z Wojewódzką Radą Zabytków. Zgodnie z projektem, ale i sugestiami konserwatorskimi modyfikacji uległy elewacje budynków, gdzie uwypuklono i podkreślono bardziej ich modernistyczne cechy.

Na założenie składają się dwa odrębne obiekty. Pierwszy – o dominującej funkcji hotelowej i drugi przeznaczony na aparthotel. Budynki będą rozróżnione też kolorystycznie. Aparthotel zaprojektowano w odcieniach modernistycznej Gdyni, na fasadzie pojawił się więc piaskowiec o różnych barwach. Kolorystyka modernistycznej Gdyni nie jest bowiem ściśle biała, lecz jasnobeżowa, jasnoszara i jasnożółta. Powszechne są też tynki dekoracyjne imitujące kamień. Drugi budynek, hotel, będzie bardziej awangardowy, ciemniejszy, w barwach piaskowo-szarych.

Znakiem rozpoznawczym założenia będą wygięte w falę schody, niczym żywa, przestrzenna rzeźba. Rozpościerać się z nich będzie widok na całą marinę i plażę, dlatego przewidziano przy nich dodatkowe siedziska. Będzie to przestrzeń publiczna, dostępna dla wszystkich. Schody prowadzić będą do lokali gastronomicznych na parterze i wyniesionych na drugą kondygnację, dla uzyskania lepszej perspektywy.

Przestrzeni publicznych i rekreacyjnych zaprojektowano tu więcej. Architektom zależało na tym, by obiekty tętniły życiem, dlatego otaczają je kwartały, place i deptaki skąpane w zieleni.

Źródło: b-ca.pl

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Modernizm | Osiedle | Urbanistyka | Miasto | Gdynia

Recent Posts

Wieżowce tuż obok Pałacu Kultury. Tak mogłyby wyglądać!

Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie…

16 maja 2024

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Wiwat kolory! Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję “Masovia” dla Grupy Tubądzin

Nowa kolekcja "Masovia" jest współczesną interpretacją tradycji i kultury Mazowsza. „Nasza tradycja ludowa jest dla…

16 maja 2024

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej