Categories: ARCHITEKTURA

Przy gdyńskim Skwerze Kościuszki powstanie nowa inwestycja. Koncepcję przygotowała pracownia B-CA

Przy gdyńskim Skwerze Kościuszki szykują się zmiany. Planowana jest tam bowiem budowa nowej inwestycji. Będzie to kompleks kilku obiektów, pełniących funkcję hotelu i aparthotelu oraz części apartamentowej z usługami gastronomicznymi, handlowymi i rekreacyjnymi w parterze. W kondygnacjach podziemnych znajdą się miejsca postojowe, SPA oraz basen.

Mimo że Gdynia rozwija się intensywnie już od stu lat – w ścisłym centrum wciąż jest miejsce na nowe budynki. Przykładem takiej przestrzeni jest okolica Skweru Kościuszki – reprezentacyjnej alei wiodącej wprost ku morzu.

Skwer Kościuszki w Gdyni. Fot. Andrzej Błaszczak, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Warunkiem wprowadzenia tam dodatkowej zabudowy, zapisanym w planie zagospodarowania przestrzennego w Gdyni dla Śródmieścia było przeprowadzenie konkursu architektoniczno-urbanistycznego. Zwycięską koncepcję dla parceli przy Skwerze Kościuszki przedstawiła pracownia B-CA z Gdańska. Pozwolenie na budowę wymagało jednak zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków i konsultacji z Wojewódzką Radą Zabytków. Zgodnie z projektem, ale i sugestiami konserwatorskimi modyfikacji uległy elewacje budynków, gdzie uwypuklono i podkreślono bardziej ich modernistyczne cechy.

Na założenie składają się dwa odrębne obiekty. Pierwszy – o dominującej funkcji hotelowej i drugi przeznaczony na aparthotel. Budynki będą rozróżnione też kolorystycznie. Aparthotel zaprojektowano w odcieniach modernistycznej Gdyni, na fasadzie pojawił się więc piaskowiec o różnych barwach. Kolorystyka modernistycznej Gdyni nie jest bowiem ściśle biała, lecz jasnobeżowa, jasnoszara i jasnożółta. Powszechne są też tynki dekoracyjne imitujące kamień. Drugi budynek, hotel, będzie bardziej awangardowy, ciemniejszy, w barwach piaskowo-szarych.

Znakiem rozpoznawczym założenia będą wygięte w falę schody, niczym żywa, przestrzenna rzeźba. Rozpościerać się z nich będzie widok na całą marinę i plażę, dlatego przewidziano przy nich dodatkowe siedziska. Będzie to przestrzeń publiczna, dostępna dla wszystkich. Schody prowadzić będą do lokali gastronomicznych na parterze i wyniesionych na drugą kondygnację, dla uzyskania lepszej perspektywy.

Przestrzeni publicznych i rekreacyjnych zaprojektowano tu więcej. Architektom zależało na tym, by obiekty tętniły życiem, dlatego otaczają je kwartały, place i deptaki skąpane w zieleni.

Źródło: b-ca.pl

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Modernizm | Osiedle | Urbanistyka | Miasto | Gdynia

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej