ARCHITEKTURA

Przystań w Gdyni już otwarta: tutaj mieszkańcy mogą robić wszystko

W Gdyni otwarto kolejną Przystań. To miejsce dla wszystkich mieszkańców, w którym mogą realizować swoje pasje i rozwijać zainteresowania. To już czwarty tego typu obiekt w mieście.

Centrum sąsiedzkie Przystań znajduje się przy ul. Opata Hackiego 33. Powstało w wyremontowanym budynku, w którym swoją siedzibę ma również miejska biblioteka. Sercem Przystani jest duże, wspólne pomieszczenie z czterema stołami. Jednocześnie może przy nich spotkać się nawet 30 osób. Użytkownicy budynku mogą też korzystać z dużej kuchni, sali konferencyjnej, sali do zajęć ruchowych i warsztatu technicznego. W tym ostatnim gdynianie mogą naprawiać swoje urządzenia.

W Przystani działa również filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Filia działa na parterze. Udało się tam stworzyć miejsca do pracy indywidualnej i z komputerami. W bibliotece wydzielono też przestrzeń na warsztaty i dla młodszych czytelników. W wolnej chwili można tutaj pograć w gry planszowe lub na nowoczesnej konsoli.

Przystań Gdynia to sieć centrów sąsiedzkich tworzonych i prowadzonych we współpracy z mieszkańcami. To miejsca rozwijania pasji, poszerzania zainteresowań, nawiązywania nowych relacji i zacieśniania więzi, a także międzypokoleniowej integracji. Każdy chętny może poprowadzić zajęcia, wziąć udział w spotkaniach organizowanych przez sąsiadów lub po prostu wpaść na kawę, lub herbatę.

Sieć centrów sąsiedzkich to wspólna idea gdyńskiego samorządu, miejskich instytucji oraz organizacji pozarządowych, która od połowy 2017 roku nabiera rozpędu. Wtedy to zaczęła się bowiem organizacja pierwszej placówki z sieci, Przystani Chylońska 237 w Cisowej, a zaraz po niej  kolejnych – Lipowej 15 na Wielkim Kacku, Śmidowicza 49 w Oksywiu, i teraz Opata Hackiego 33 w Chyloni.  W kolejnych latach planowane jest także otwarcie Przystani Widna 2A na Witominie.

Przystanie Opata Hackiego 33, Widna 2A oraz Śmidowicza 49 zostały zaprojektowane w ramach realizacji zadań Gdyńskiego Programu Rewitalizacji, finansowanego z programów europejskich, Urzędu Marszałkowskiego województwa Pomorskiego oraz budżetu Miasta Gdynia.

źródło: UM Gdynia

fot. Ilona Budzbon / Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej