ARCHITEKTURA

Pszczela rewolucja w Poznaniu. Ustawili prawie 200 domków dla owadów

Od kilku miesięcy trwa akcja „Poznań dla pszczół”. W ramach projektu na terenie miasta montowane są domki, które mają zwiększać populację zapylaczy. Do istniejących już 150 domków dla owadów dodano kolejnych dziesięć.

Ostatnie domki ustawiono na terenie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznego Usług Medycznych. Wkrótce obok zbudowana zostanie ścieżka edukacyjna i profesjonalna pasieka. Domki zbudowane są z trzciny, rurek bambusowych, pustych łodyg, suchego drewna i drewnianych deseczek oraz szyszek. Nie zastąpią naturalnego środowiska, ale stanowią doskonałe schronienie dla wielu gatunków owadów zapylających. Dzięki nim mogą one odpocząć, schronić się przed deszczem, a przede wszystkim się rozmnażać – co w realny sposób pomoże wspierać wzrost populacji owadów w mieście.

Domki zbudowane są z wielu materiałów, by mogły w nich zamieszkać różne owady. W drewnie murarki ogrodowe mogą budować sobie gniazda, cegła jest ważna, bo dobrze się nagrzewa i nie oddaje zbyt szybko ciepła, dzięki czemu temperatura jest odpowiednia. W jednym hotelu dla owadów może zamieszkać nawet 1800 osobników – wyjaśnia Adrian Suszka, pszczelarz.

Domki dla owadów kupiono ze środków budżetu Miasta Poznania w ramach programu “Poznań dla pszczół”. Celem projektu jest zwiększenie populacji pszczół w mieście, a także edukacja poznaniaków i poznanianek – wyjaśnianie roli i znaczenia owadów zapylających dla środowiska czy gospodarki.

Trzeba je chronić, bo dzięki nim możemy korzystać z darów natury. Dziś industrializacja przestrzeni jest duża, więc te owady nie mają się gdzie podziać. Trzeba dać im możliwość zadomowienia się w danym środowisku, najlepiej w pobliżu łąk kwietnych – żeby nie tylko miały gdzie mieszkać, ale i co jeść – podkreśla pszczelarz.

W Poznaniu od maja tego roku instalowanych jest 150 domków dla owadów na terenie miejskich parków i lasów. Dwa miejskie ule znajdują się na terenie Cytadeli. Pszczoły szybko się w nich zadomowiły i zaczęły produkować miód.

Czytaj też: Poznań | Ekologia | Budki lęgowe

źródło: UM Poznań

Recent Posts

Biblioteka miejska w zabytkowej willi. Obiekt rozbudowano o współczesną część

Biblioteka miejska położona jest na skrzyżowaniu dróg łączących osiedla, szkoły, przystanki autobusowe i poliklinikę z…

24 maja 2024

Polski GNOM. Zdalnie sterowany pojazd zaprojektowano pod Warszawą!

Polski GNOM to przykład, że design to nie tylko meble, czy naczynia. To szerokie spektrum…

24 maja 2024

Od czego rozpocząć planowanie budowy domu w 2024 roku?

Budowa domu, jest nie tylko bardzo czasochłonnym, ale i kosztownym przedsięwzięciem. Dlatego należy się do…

24 maja 2024

Teatr Wielki w Łodzi – sztandarowa realizacja okresu polskiego socrealizmu

Teatr Wielki w Łodzi to największy spośród wszystkich teatrów w mieście, a także druga pod…

24 maja 2024

To „afrykański Camelot”. Fasil Ghebbi dziś jest na liście UNESCO

Fasil Ghebbi to kompleks zamków w Etiopii, które zbudowane zostały jako rezydencje cesarzy. Niezwykła architektura…

24 maja 2024

Wzory na elewacji nawiązują do dawnej kamienicy. “Nowa Kurkowa” we Wrocławiu

Inwestycja powstaje przy ulicy Kurkowej 36 we Wrocławiu. Nowa Kurkowa to budynek mieszkalny, którego budowę…

23 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej