ARCHITEKTURA

Rewitalizacja rynku w Lubomierzu według projektu Rewizja Grupa Projektowa

Architekci do minimum ograniczyli możliwość zatrzymywania aut, a płytę rynku oddali mieszkańcom. Rewitalizację rynku w Lubomierzu zakończono w 2018 roku.

Lubomierz to liczące zaledwie dwa tysiące mieszkańców miasto położone w rejonie Pogórza Izerskiego w województwie dolnośląskim. Mimo niewielkich rozmiarów jest miastem o długiej historii. Już w XII wieku znajdowała się tam osada, założona na szlaku handlowym pomiędzy Pragą a Zgorzelcem. Z biegiem czasu się rozrastała – w drugiej połowie XIII wieku założono klasztor sióstr benedyktynek, a w roku 1291 Lubomierz uzyskał ostatecznie prawa miejskie, nadane przez księcia Bolka I Surowego (Świdnickiego). Wraz z wybudowaniem murów miejskich oraz uzyskaniem przez miasto przywileju targowego, Lubomierz zaczął się rozwijać.

Od 1967 miasto zaczęło zdobywać popularność dzięki nakręconemu tu filmowi Sami Swoi. Na jego pamiątkę otwarto w 1996 roku Muzeum Kargula i Pawlaka , a od 1997 roku odbywa się tu Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych.

Kilka lat temu miasto stanęło przed problemem rewitalizacji swoich najważniejszych obszarów. Starówka miejska wytraciła z biegiem czasu swój kameralny charakter. Złożyło się na to wiele czynników: między innymi wprowadzenie samochodów na obszar ścisłego rynku, wyburzenie części zabudowy w południowo-zachodniej części placu, czy też zły stan posadzki miejskiej.

Miasto porównywane jest często do żywego organizmu – i tak jak ono jest istnieniem bardzo złożonym. Oczywistym jest, że w tkance historycznej miasta nie można – ze względu na walory spuścizny pokoleniowej czy też nadmierną ekstensywność przedsięwzięcia – dokonać kompleksowej, jednorazowej rewitalizacji otoczenia. Jednakże, ze względu właśnie na specyfikę przestrzeni zurbanizowanej, wymiana mogła być iteracyjna, obejmująca każdorazowo inny aspekt. Plan rewitalizacji w zamierzeniu miał się skupić na różnych przypadkach, różnych miejscach, które całościowo poprawią wizerunek i jakość miasta w spójny sposób. W 2017 r przystąpiliśmy do realizacji 4 projektów – mówi architekt Krzysztof Grześków.

W ramach przedsięwzięcia zrewitalizowane zostaną: klasztor (zakończenie prac planowane jest na 2023 rok), budynek straży pożarnej, Dom Płócienników i Muzeum Kargula i Pawlaka oraz rynek.

Rewitalizacja tego ostatniego zakończyła się w 2018 roku. W projekcie kluczowe było wyłączenie z ruchu samochodowego ścisłego centrum Lubomierza. Dzięki skierowaniu ruchu pojazdów na boczne ulice Chopina i Wietora oraz ulicę Gryfiogórską, rynek ponownie nabrał charakteru miejskiego placu. Stał się miejscem dla mieszkańców, a nie zaparkowanych samochodów.

W 2017 roku drugim najbardziej widocznym problemem rynku był stan nawierzchni. Asfalt, który tworzył jezdnię dla samochodów przejeżdżających przez plac, był niejednorodny – posiadał ubytki oraz liczne ślady po ich uzupełnianiu. Projekt zakładał usunięcie warstwy asfaltu, odrestaurowanie i uzupełninie kruczoczarnej kostki bazaltowej. Następnie ciemny prostokąt architekci podkreślili jasnoszarym grafitem, formując ciągi piesze bezpośrednio przy zabudowie.

Dzięki przebudowie odtworzono historyczną studnię, która zniknęła z rynku tuż po II wojnie światowej, wyeksponowano kolumną morową, zbudowaną w latach 1730-1736 dla upamiętnienia 898 ofiar zarazy z 1613 roku. Kolumna jest ustawiona na cokole i zwieńczona głowicą na której stoi figura Marii Immaculaty. Kamienne ogrodzenie flankują cztery figury świętych.

Ponieważ piaskowiec z którego wykonana jest figura, był w bardzo złym stanie, a sama kolumna wykazywała duże odchylenie od pionu, prace restauracyjne musieliśmy poprzedzić wycinką 4 czterdziestoletnich drzew które miały dramatyczny wpływ na pomnik – przyznaje architekt.

Dodatkowo na rynku pojawił się stół miejski, który luźno nawiązuje do tradycyjnego targowiska działającego kiedyś na rynku. Pojawiły się też nasadzenia zieleni – sześć drzew znalazło się w południowo zachodnim narożniku rynku, a wzdłuż dawnej linii zabudowy (pierzeja kamienic wyburzonych w latach 90.) zaprojektowano nasadzenie ośmiu klonów.

Mieszkańcy Lubomierza mogą mówić o szczęściu, jeśli brać pod uwagę dostęp do zieleni. Tereny zielone są tutaj zaledwie kilka kroków od płyty rynku. Takiej zabudowy mogą więc pozazdrościć dużo większe miasta, w których skwer czy ogród w centrum to prawdziwa gratka.

Czytaj też: Renowacja | Ciekawostki | Meble miejskie | Historia

Tak wyglądał rynek przed rewitalizacją:

fot. Maciej Lulko, źródło: Rewizja Grupa Projektowa

View Comments

  • Porażka. Nieprzystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i odpychająca patelnia, która z każdym rokiem i postępującym kryzysem klimatycznym będzie się coraz bardziej nagrzewać.To jest wstyd żeby XXI wieku projektować w tak bezmyślny sposób. Powierzchnia biologicznie czynna powinna być priorytetem. Wycięto małe choć piękne drzewa, które jako jedyne dawały cień i przyciągały mieszkańców aby móc w tym miejscu odpocząć. Gdzie teraz schować się przed skwarem? Pod groteskowymi badylami w doniczkach?

  • Całowicie zniszczono klimat i wycięto zieleń, zastępując ją rachitycznymi patyczkami w doniczkach. Nie ma już miejsca, żeby schronić się przed słońcem - a te piękne drzewa wokół pomnika dawały tak piękny cień siedzącym na ławkach pod nimi. Teraz się mogą smażyć siedząc na betonowych klockach lub rozgrzanych do czerwonosci metalowych krzesełkach w pełnym słońcu...

    Jest postęp, bo nie wyłożono kostką bauma we wzorki, ale też nie bardzo rozumiem dlaczego pozbyto się historycznych kocich łbów na rzecz tandetnie położonej kostki, bo na pewno równość i użyteczność nawierzchni dla osób na wózkach czy kobiet na obcasach w ten sposób się nie poprawiła.

    Generalnie, masakra.

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej