ARCHITEKTURA

Rewitalizacja wyspy św. Barbary w Bydgoszczy.

Rewitalizacja wyspy św Barbary coraz bliżej! Kilka dni temu Miasto Bydgoszcz poinformowało, że przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na projekt i rewitalizację niewielkiej wysepki w centrum Bydgoszczy. Wyspa św. Barbary znajduje się kilka metrów od brzegu. Po rewitalizacji na wyspę będzie można się dostać z łódki, kajaka i będzie można tam odpocząć. Zieleń ma zostać zagospodarowana, pojawi się rzeźba lub instalacja artystyczna nawiązująca do patronki wyspy. Zaplanowano również nocną iluminację.

Rewitalizacja wyspy św. Barbary ma poprawić estetykę wyspy, a także umożliwić bardziej wygodne wypoczywanie mieszkańcom. Co równie ważne, celem jest zabezpieczenie zieleni, która rośnie na wyspie, bowiem w wyniku zaniedbania i braku kontroli nad wyspą, zieleń została zadeptana i zdewastowana. Zdaniem władz, po rewitalizacja wyspy św. Barbary zieleń zostanie zabezpieczona, a na wyspie wyznaczone zostaną strefy do wypoczynku oraz ekologiczne ścieżki, które pozwolą uniknąć zadeptywania roślinności.

“Wyspa położona jest na Brdzie, tuż za Jazem Farnym. Chcemy tchnąć w nią życie – zleciliśmy koncepcję, która przewiduje wykonanie zieleni – nasadzenia drzew, krzewów, wykonanie łąki kwietnej, montaż elementów małej architektury tj. ławek i tablicy informacyjnej. W widocznym miejscu umieścimy rzeźbę lub instalację przestrzenną – wizualne i dźwiękowe podkreślenie lokalizacji 18. Południka. Wyspa nie będzie połączona w stały sposób z nabrzeżem ze względu na otrzymane opinie.” – czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie miasta Bydgoszczy

Wyspa św. Barbary w Bydgoszczy – historia

Wyspa św Barbary to niewielka wyspa rzeczna położona kilka metrów od brzegu. Wyspa położona jest na Brdzie, tuż za Jazem Farnym, w pobliżu katedry bydgoskiej. mostu im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego, a także Opery Nova (niedawno pisaliśmy o rozbudowie Opery Nova, o czym przeczytacie TUTAJ) 

Wyspa powstała w II połowie XIX wieku z materiału rzecznego podczas regulacji Brdy w Bydgoszczy. Przedstawia ja mapa miasta z 1876 r., podczas gdy wcześniej nie występowała w ikonografii. Nazwa wyspy pochodzi od kultu św. Barbary, patronki szyprów i sterników bydgoskich. W latach 30. XX w. planowano postawienie na wyspie figury św. Barbary, której projekt opracował bydgoski rzeźbiarz Piotr Triebler. Do realizacji jednak nie doszło. Próby świetlnej iluminacji wyspy podejmowano już w dwudziestoleciu międzywojennym.

Spór miasta z kurią – burzliwa historia wyspy św. Barbary

W 2012 roku prezydent Bydgoszczy w ramach planu zagospodarowania nabrzeży i w celu budowy kładki łączącej południowy brzeg rzeki z wyspą, przejął należący do kurii diecezjalnej fragment bulwaru o powierzchni ponad 700 m². Z uwagi na spór dotyczący wartości przedmiotowej działki nie doszło dotąd do uregulowania stanu prawnego nieruchomości i podjęcia prac nad nową przeprawą. W efekcie dopiero w 2021 powrócono do koncepcji udostępnienia wyspy z lądu, dzięki czemu rewitalizacja wyspy św. Barbary ma szansę wejść w życie!

źródło: https://www.bydgoszcz.pl  / zdjęcia/wizualizacje: google.maps.pl / https://www.bydgoszcz.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Bydgoszcz | whiteMAD na Instagramie  | Renowacja | Metamorfoza

Wyspa św. Barbary obecnie
Wyspa św. Barbary obecnie
Wizualizacja rewitalizacji
Wizualizacja rewitalizacji

Recent Posts

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej