Categories: WYDARZENIA

Rusza Open House Gdańsk. To już 6. edycja wydarzenia

Open House Gdańsk to trzydniowe święto architektury i miasta, skupiające się co roku na innej dzielnicy-bohaterce. To doskonała okazja do odwiedzenia przestrzeni na co dzień niedostępnych, od prywatnych mieszkań po zaplecza instytucji, pracownie artystów, muzea i galerie.

Wydarzenie jest częścią Open House Worldwide zrzeszającego 50 miast na całym świecie, w tym m.in. Londyn, Madryt, Nowy Jork i Sztokholm. Nadchodząca, szósta edycja festiwalu, będzie znacząco różnić się od dotychczasowych. Po raz pierwszy uczestnicy zanurzą się w obszarze, który w przeważającej większości jest jednorodnym, potężnym osiedlem. Festiwalowy weekend 29 września-1 października będzie poświęcony gdańskiej Zaspie!

Patrząc na mapę dzielnicy, można dostrzec zieleń przeplatającą się z silnymi, geometrycznymi formami przypominającymi plastry miodu. To osiedle mieszkaniowe zaprojektowane z dbałością o podstawowe, codzienne potrzeby. Uwzględniające usługi i edukację, zieleń, przestrzenie do zabawy i spotkań. Mikroświaty w makrostrukturze.

W zdominowanych przez echa modernizmu przestrzeniach uczestnicy poszukają śladów współczesności. Zobaczą jak nowo powstające budynki mają się do architektury, która stworzyła Zaspę w jej najbardziej charakterystycznym wydaniu. Będą mieli okazję zajrzeć do przestrzeni dużych i małych – od hal i kościołów po rzemieślnicze pracownie i mieszkania. Organizatorzy zaproszą do miejsc, w których gości taniec, malarstwo, ceramika. Będzie też o prozie życia i o tym, jak bardzo potrafi inspirować. Nie zabraknie spacerów, bardzo różnorodnych w swojej tematyce. Poznacie Zaspę m.in. z literacko-sentymentalnej perspektywy Barbary Piórkowskiej, autorki powieści “Szklanka na pająki”. Głos zabiorą mieszkańcy i mieszkanki, którzy pamiętają najbardziej jaskrawe momenty Zaspy. Dawkę wiedzy architektonicznej przekażą gościnie nadchodzącej edycji – Anna Cymer oraz Agata Szydłowska.

Istotnym punktem w programie będzie Symfonia na Kładce – część długofalowego projektu dźwiękowego Marcina Dymitera. Każdy odbiorca i każda odbiorczyni stanie się wykonawcą kompozycji, wygeneruje dźwięki i będzie miał na nie wpływ oraz co ważne – bez wzajemnego zaangażowania osób uczestniczących nie dojdzie do wykonania utworu. Symbolicznym jest miejsce jej wykonania – kładka, która łączy ze sobą Młyniec i Rozstaje – zapowiada Diana Lenart, założycielka gdańskiej odsłony festiwalu Open House.

Cały program wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej openhousefestival.pl, gdzie również odbędą się zapisy do lokalizacji, wymagających rezerwacji. Festiwal dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańsk. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia, z kolei mecenasem jest Invest Komfort.

fot. Paweł Jóźwiak

źródło: Open House Gdańsk

Czytaj też: Miasto | Gdańsk | Ciekawostki | Dom | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie

Dominik Kasicki - Sprane marzenia
Beata Jasnoch - La Pasion
Mieszkanie Magdy
Barbara Piórkowska poprowadzi spacer
Parafia Opatrzności Bożej

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej