DESIGN

Są jak z obcej planety. Seria ceramicznych lamp od Yuko Nishikawa

Serię ceramicznych lamp zaprojektowała Yuko Nishikawa. Projektantka inspirowała się materią, która otacza człowieka z każdej strony. Zaprojektowała lampy, z których każda wygląda zupełnie inaczej.

Do stworzenia ceramicznych lamp projektantkę skłoniła obserwacja przyrody i wszystkiego, co jest wokół człowieka. Niezależnie, czy biegamy po lecie, pływamy w basenie czy jesteśmy na statku kosmicznym – wszędzie tam, towarzyszą na drobne cząsteczki zaprojektowane przez samą naturę.

Yuko Nishikawa wybrała ceramikę ze względu na jej plastyczne właściwości. Lampy mogła formować tak, jak chciała, bez ograniczeń nadając im przeróżne kształty. Prócz ceramicznego klosza lampy mają w środku tylko żarówkę i cienką, stalową linkę. Zebranie kilku w jednym pomieszczeniu sprawia, że te przypominają lewitujące, kolorowe obiekty.

Kolorowe jest także wnętrze kloszy, dlatego umieszczona wewnątrz żarówka delikatnie rozprowadza kolorową poświatę. Ten tajemniczy blask jest ciepły w odbiorze i „krąży” po otoczeniu, jeśli ceramiczne konstrukcje zostają wprawione w ruch. Aby stworzyć takie lampy projektantka najpierw miesza włókno papierowe w wilgotnym glinianym korpusie. Powstaje solidny szkielet pełen nierówności i niedoskonałości. Następnie gdy materiał stwardnieje projektantka wycina w nim otwory i nakłada kolorową glinę. Tak przygotowane klosze trafiają do pieca.

Projektantka nazwała swoją kolekcję zdaniem „You See a Sheep”, wybór takiej nazwy tłumaczy nawiązaniem do książki Mały Książę autorstwa Antoine de Saint-Exupéry, w której tytułowy Książę odnajduje swoje ulubione owce na rysunku pudełka.

Czytaj też: Ceramika | Lampa | Rzeźba| Ciekawostki

fot. Cary Whittier, źródło: Yuko Nishikawa

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej