ARCHITEKTURA

Ścieżka rowerowa wokół drzew. Powstała niedaleko słynnej „zatopionej” trasy.

Ścieżki rowerowe to rzeczy wyjątkowo potrzebna nie tylko w miastach. Dzięki nim odciążamy miasta z ruchu samochodowego, ale również promujemy zdrowy tryb życia. Te ścieżki rowerowe z Belgii to najlepszy przykład, jak zachęcać mieszkańców do korzystania z uroków natury.

„Podwodna” ścieżka rowerowa “Cycle of Life” powstała w belgijskiej prowincji Limburg w północno-wschodniej części kraju. Trasa mierzy ponad 212 metrów długości i przebiega przez park Bokrijk-Genk, który znany jest z kompleksów muzealnych oraz skansenów.

To, co najbardziej ją wyróżnia to fakt, że trasa przebiega przez sam środek jeziora. Architekci odpowiedzialni za projekt zaproponowali, by zrezygnować z typowego rozwiązania, jakim jest kładka, czy most nad taflą wody, które mogłyby zbyt mocno zmienić zastany krajobraz.Ich propozycją było stworzenie ścieżki zatopionej poniżej poziomu wody w taki sposób, by nie szpecić krajobrazu. Efekt okazał się wspaniały – “podwodna” trasa okazała się internetowym hitem, a w przeciągu jednego roku skorzystało z niej ponad 500.000 rowerzystów. Co równie ważne, ścieżka nie dzieli akwenu. Została wsparta na palach, które pozwalają na swobodny przepływ wody.

Kolejną interesującą trasą, która powstała w Belgii i jest ścieżka Cycling through the Trees, która powstała w tej samej prowincji. Głównym zadaniem dla architektów z pracowni Burolandschap, którzy odpowiadali ze jej projekt było jak najlepsze wpisanie jej w krajobraz oraz wykorzystanie wszystkich drzew, które zostały wycięte w celu jej stworzenia.

Architekci zaproponowali wyniesiony w górę ring, który stanął na stalowych, celowo postarzanychfilarach, które imitują drewno sosnowe. Okrągła konstrukcja wznosi się ponad ziemię pod kątem 3-4 stopni , a jej średnica wynosi 10 metrów szerokości. W celu wybudowania trasy architekci byli zmuszeni wyciąć kilkanaście drzew, jednak te nie zostały zmarnowane. Posłużyły jako surowiec do stworzenia niewielkich budek do odpoczynku. Nowa trasa ma ponad 700 metrów długości.

 

 

View Comments

  • Słabe rozwiązania na wykorzystanie wyciętych drzew... te budki nie mają nic wspólnego z ściętymi pniami którymi są obłożone, równie dobrze mogłoby ich nie być, wygląda po prostu jakby ktoś tam składował ścięte drewno...

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej