CIEKAWOSTKI

Skradziono go w Warszawie. Odnalazł się w USA. Rysunek zabytkiem

Rysunek „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” autorstwa Melchiora Steidla z 1704 r. ma burzliwą historię. Został skradziony w 2005 r., a w proces jego odzyskania zaangażowane było FBI. Dzieło wróciło do Polski i zostało wpisane do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego.

O wpisie poinformował prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Rysunek skradziony został w 2005 r. z kolekcji prywatnej. Informacja o kradzieży trafiła do specjalnego rejestru zabytków skradzionych, co pozwoliło odnaleźć rysunek na terenie Stanów Zjednoczonych.

Zaangażowane w sprawę krajowe organy ścigania ustaliły, że niedługo po kradzieży prawdopodobnie został on wywieziony na terytorium Niemiec. Następnie trafił na międzynarodowy rynek dzieł sztuki i w 2010 r. został zakupiony do zbiorów National Gallery of Art w Waszyngtonie. Obiekt został odzyskany dzięki bezpośredniej współpracy resortu kultury z Federalnym Biurem Śledczym. Uroczysta prezentacja dzieła (jako jednego z szeregu dzieł odzyskanych w procesie restytucji przez stronę polską) odbyła się 1 października 2023 r. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. 6 listopada został przekazany prawowitemu właścicielowi – informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dzieło jest niewielkie, jego wymiary to 31,5 x 33 cm. Melchior Steidl rysunek wykonał tuszem i sepią. Prawdopodobnie rysunek powstał jako szkic, projekt fresku. Niemal identyczny fresk znajdował się w prezbiterium zniszczonej w 1944 r. katedry w Ratyzbonie w Bawarii, gdzie Steidl pracował w 1704 r. Artysta nie odwzorował jednak w pełni zaprojektowanej kompozycji. Wykorzystał jej charakterystyczne elementy, takie jak kształt otwartej tumby z okrywającą ją w części materią, postać z rozpostratymi ramionami w charakterystycznie ciemnej szacie, przedstawienie Maryi i unoszących ją aniołów oraz drzew palmowa z lewej strony.

źródło: MKiDN

Melchior Steidl urodził się w 1657 r. i zmarł w 1727. Był austriackim malarzem barokowym. Freski jego autorstwa powstawały głównie w obiektach sakralnych Dolnej i Górnej Austrii. Rysunek „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” jest cenny ze względu na wartości artystyczne, historyczne i naukowe. Stanowi świadectwo sakralnej sztuki barokowej. Cechuje go dynamizm i ruch, które osiągnął dzięki zastosowaniu między innymi serpentynowego układu elementów i ekspresji w upozowaniu postaci.

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Wydarzenia  | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej