DESIGN

Specjalny Portal połączy Lublin i Wilno. Start interaktywnej instalacji

Portal, który połączy Lublin i Wilno to projekt realizowany przez lubelski ratusz we współpracy z Urzędem Miasta Wilna, litewską Fundacją Benediktas Gylys oraz Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych “Rozdroża”.

To międzynarodowy projekt. Jego oficjalna inauguracja odbędzie się w środę 26 maja o godzinie 18 na Placu Litewskim w Lublinie. Wcześniej w centralnej części Placu ustawiono specjalną konstrukcję. To betonowy obiekt, który wewnątrz ma duży, okrągły ekran oraz wyposażony jest w system kamer. Portal jest jak wirtualne drzwi między Lublinem i Wilnem – dzięki kamerom i łączu internetowemu przekazywany będzie obraz między dwoma miastami.

Portal, jak wskazuje sama nazwa będzie swoistą przepustką do podróży w czasie, do miasta przyszłości. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii mieszkańcy stolicy Litwy i Lublina będą mogli doświadczyć uczucia zwanego “overview effect”. To doznanie, które do tej pory mogli zaznać tylko astronauci przy pierwszym spojrzeniu na Ziemię z kosmosu. Takie doznanie powoduje radykalną zmianę w samoświadomości i wyzwala poczucie wspólnoty.

Celem projektu jest integracja i wzbudzenie świadomości jedności. Dzięki niemu mieszkańcy mają obserwować siebie nawzajem i nawiązywać kontakt w czasie rzeczywistym.

Spowoduje to zjednoczenie się miast, zachęci do poznania nowych ludzi i kultur, a także będzie miejscem na dialog – czytamy w opisie projektu.

Głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie platformy komunikacji dla przechodniów, ale również dla instytucji i organizacji.

W ramach otwarcia organizatorzy przygotowali performance z udziałem Eweliny Kamińskiej, tancerzy Lubelskiego Teatru Tańca oraz grup dziecięcych Centrum Ruchu LTT pod koordynacją Anny Żak w składzie: Ewelina Drzał, Maria Micek, Kalina Michalik, Zofia Błonka, Franciszek Błonka.

Czytaj też: Lublin | Ciekawostki | Litwa  | Meble miejskie | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Lublin

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej