Categories: ARCHITEKTURA

Sprytnie zaprojektowane mieszkanie na warszawskiej Pradze

Mieszkanie znajduje się w nowym budynku na warszawskiej Pradze i ma 94 m kw. powierzchni. Projekt wnętrza powstał w pracowni Projekt Ładniej. Projektantka Alicja Podhajska-Godyń postawiła tutaj na kolory natury – jest dużo kojącej zieleni, ale ważnym akcentem jest odcień pomarańczowego, który nawiązuje do kortów tenisowych.

Projekt wnętrza powstał po wnikliwych konsultacjach z właścicielami mieszkania. Chcąc stworzyć przestrzeń odpowiadającą w jak największym stopniu potrzebom lokatorów, projektantka zdecydowała się na zmianę układu wnętrza wobec tego, który zaproponował deweloper. Wcześniej mała sypialnia została powiększona kosztem sąsiedniego pokoju. W ten sposób udało się wygospodarować przestrzeń dla oddzielnej garderoby. Wejście do jednej z łazienek zostało przeniesione z przedpokoju bezpośrednio do sypialni, tworząc wygodną i funkcjonalną strefę prywatną.

Inwestorzy mają bardzo dużo książek. Zamiast chować książki do szafy, woluminy stały się elementem dekorującym wnętrze. W sumie dla książek powstała mająca niemal 18 m kw. powierzchni strefa na dwóch długich ścianach. Część książek umieszczono w biblioteczce w przedpokoju, a kolejna część na półkach regału w salonie, zbudowanego z płyt kartonowo-gipsowych.

Pierwotnie właściciele chcieli, aby w strefie kuchennej pojawiła się wyspa. Jednak by zachować proporcje i ergonomię, aneks kuchenny został umownie oddzielony podłużnym, owalnym stołem z drewna mango.

Mieszkanie na warszawskiej Pradze miało być proste, praktyczne, pozbawione udziwnień i zbyt ekstrawaganckich rozwiązań. Miało jednak posiadać elementy nawiązujące do stylu vintage, co udało się osiągnąć za pomocą ponadczasowych dodatków – stylowych lamp PH 5 Louisa Poulsena czy stylowego fotela Mishell marki Noti. Jednak właściciele nie obawiali się sięgać po elementy zabudowy w sklepach sieciowych. Przykładem jest tu szałwiowo-czarna kuchnia. Meble kuchenne były dostępne niemal od ręki co przyspieszyło prace remontowe.

Efektem jest projekt mieszkania spójnego, ale i odważnego kolorystycznie. Dzięki temu, że wnętrze jest bardzo dobrze doświetlone, obok podstawowych bieli i czerni projektantka postawiła na mocną, ciemną zieleń w różnych odcieniach oraz rudości, kojarzące się z tenisem, który jest ulubionym sportem inwestorów.

Przestrzeń uzupełniają dodatki. To między innymi obrazy lokalnego artysty. Domowa kolekcja dzieł sztuki stale się powiększa, co wprowadza do pomieszczeń nowe elementy kolorystyczne i nutę ekstrawagancji. Oprócz kolorowych zabudów meblowych, projekcie postawiono na naturalne, ponadczasowe materiały – drewno, granit i naturalne tkaniny.

Projekt: Alicja Podhajska-Godyń, pracownia Projekt Ładniej (projektladniej.pl)

Zdjęcia: Marcin Grabowiecki (www.marcingrabowiecki.pl)

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Detal | Warszawa | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej