Categories: ARCHITEKTURA

Stare meble w pięknym wydaniu. Mieszkanie w kamienicy na krakowskim Kazimierzu

Mieszkania w starych budynkach mają wyjątkowy klimat. Przykładem jest mieszkanie w kamienicy w Krakowie. Liczącą 100 m kw. przestrzeń zaprojektowała Justyna Twardowska z pracowni Motifo Studio. Wnętrze powstało dla Agi oraz Łukasza.

Aga jest psycholożką i zajmuje się komunikacją w biznesie. Z koeli Łukasz pracuje w branży elektromobilności. Ich wymarzone mieszkanie to eklektyczna przestrzeń, która powstała na drugim piętrze kamienicy z XIX wieku przy ulicy Starowiślnej w Krakowie. Mieszkanie ma układ amfiladowy. Znajdują się w nim: dwie łazienki, sypialnia, pokój dziecięcy, pokój dzienny, kuchnia i salon oraz przestronny przedpokój. Największe wyzwanie stanowił generalny remont sąsiadującej z sypialnią łazienki, która została powiększona i połączona z sypialnią w formie otwartej przestrzeni, oraz kuchni. Dzięki powiększeniu i podwyższeniu łazienki udało się w niej zmieścić zarówno prysznic z obniżonym brodzikiem jak i wannę. Pomieszczenie zostało oddzielone od sypialni za pomocą efektownego przeszklenia ze szprosami, powiększającego optycznie przestrzeń. To ulubiona przestrzeń Agnieszki.

Kojarzy mi się z salonem kąpielowym z dawnych czasów. Uwielbiam przeszklenia w łazience i to, że jest w niej sporo zakamarków. Podoba mi się sposób, jak naturalnie starzeje się mosiądz, z którego wykonana jest zabudowa i to, że wnętrze bardzo mnie relaksuje. Rozwiązanie, które zaproponowała Justyna, okazało się być genialne – dzięki podwyższeniu całej przestrzeni łazienkowej względem sypialni, tworzą się tak naprawdę dwie odrębne strefy, a jednoczenie przeszklenie pozwala na płynne przechodzenie między pomieszczeniami – mówi właścicielka. 

Unikalny klimat zbudowano pozostawiając sporo oryginalnych elementów. Przykładem jest bielona cegła na części ścian. Dodatkowo część ścian ozdobiono panelami i zabudową z mosiądzu. Ten ostatni pojawił się również na przesuwnych drzwiach odgradzających prysznic i toaletę od części kąpielowej. Elementy te nadają wnętrzu lekkości, zwłaszcza w połączeniu z drewnem, białą cegłą i roślinami. Kontrastują z ciężkimi zasłonami, kolorem ścian i antykami w salonie obok.

Oboje lubimy atmosferę ciężkich, ciemnych wnętrz, takich w których czuć ducha czasu. Inspirowały nas przestrzenie i stylistyka sekretnych barów Ameryki w czasach prohibicji. Zielony salon jest takim miejscem, gdzie można usiąść z książką i kieliszkiem wina albo kubkiem herbaty i spędzić tam kilka godzin w otulającym wnętrzu – dodaje Łukasz. 

W umeblowaniu widać zamiłowanie pary do wyrafinowanych antyków i suwenirów z podróży – dziewiętnastowieczny duński sekretarzyk, szafa z witrażami, zdobyczne skórzane kanapy i fotele, rzeźbiony i kolonialny stolik kawowy z motywem indyjskim czy meksykańskie serce Milagro nad łóżkiem. Nie brakuje również nowoczesnych elementów wystroju. Te z kolei przejawiają się w oświetleniu mieszkania oraz umeblowaniu kuchni, której serce stanowi oktagonalna wyspa wykonana z zielonego spieku oraz mosiężna, personalizowana zabudowa na wymiar marki Frontson. Wraz z elementami kolonialnymi, perskim dywanem, chodnikiem z bydlęcej skóry i plafonami w stylu Art Déco w przedpokoju, wystrój stanowi oryginalny lecz spójny eklektyczny miks. 

W mieszkaniu zachowano stary dębowy parkiet, oryginalne odnowione drzwi dwuskrzydłowe, piec kaflowy i kratę w oknie kuchennym. Te elementy z kolei stanowią ukłon w stronę dekadenckiego charakteru krakowskiego Kazimierza i pokazują kontynuację pewnych tradycji oraz przypomnienie jak kiedyś wyglądało życie w kamienicach. 

Mieszkanie w kamienicy jest jasne. Wyjątkiem jest klimatyczny pokój dzienny pomalowany na ciemny turkus. Do tej kolorystyki nawiązują kafle w mniejszej łazience, których dobraniem zajmowali się osobiście inwestorzy. Wspornik pod kamienną umywalkę, która się tam znajduje, został wykonany z metalowej ramy do przechowywania drewna kominkowego.

Realizacja na Starowiślnej to przykład bardzo udanej współpracy z inwestorami, którzy angażowali się projekt na poziomie wykonania, dobierając elementy wystroju, lub w przypadku Łukasza – wykonując drzwi do garderoby ze stalowych paneli dekoracyjnych” – mówi nadzorująca prace remontowe i wystrój projektantka wnętrz, Justyna Twardowska z Motifo Studio.

Trójce udało się zachować oryginalny charakter wnętrz, akcentując elementy charakterystyczne dla starej kamienicy: przestrzeń, światło i wysokie stropy, na których odsłonięcie desek zainicjował jeszcze poprzedni właściciel będący marszandem sztuki.

projekt: Motifo Studio

fot. ZASOBY STUDIO

Czytaj też: Kraków | Mieszkanie | Wnętrza | Kamienica | Eklektyzm | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju czeka na ratunek

To jedno z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju jest cennym…

16 maja 2024

Ratusz staromiejski w Malborku – gotycki zabytek pośrodku blokowiska

Ratusz staromiejski w Malborku to jeden z garstki zabytków, które zachowały się na tutejszym Starym Mieście…

16 maja 2024

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Przedszkole nie musi być kolorowe. Tak projektują nasi sąsiedzi

Przedszkola w polskim krajobrazie najczęściej kojarzą się z kolorową, często pstrokatą elewacją i wizerunkami lubianych…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej