Stary dworzec Poznań Główny do wyburzenia? Takie są plany!

Stary dworzec Poznań Główny ma zostać wyburzony. Dla wielu ta informacja może być szokiem, wszak od dziesięciu lat pojawiały się informacje o zaawansowanych planach przebudowy i ponownym otwarciu starego budynku dworca. Teraz tamte obietnice stają się nieaktualne. W związku z budową CPK kolejarze potrzebują przestrzeni na nowe tory i perony. Mają one zostać zbudowane w miejscu dawnego dworca, na placu przed nim, a nawet na ulicy Dworcowej, która dziś służy jako główna trasa dojazdowa do dworca Poznań Główny.

Co ciekawe, w tej sprawie zgodni są zarówno prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, jak i niektórzy politycy PiS, zazwyczaj go krytykujący. Jeszcze pięć lat temu minister infrastruktury ogłaszał decyzję o przywróceniu do życia dawnego budynku dworca i odtworzeniu jego przedwojennej, ceglanej elewacji. Miasto Poznań i PKP SA wypracowały wówczas wspólną koncepcję kompleksowego zagospodarowania terenu dworca kolejowego oraz przyległego placu Dworcowego. Prezentowany projekt uwzględniał trzy istotne warunki: centralne położenie tych obiektów w strukturze komunikacyjnej miasta, użyteczność i funkcjonalność dla przyjezdnych i mieszkańców oraz aspekt historyczny i kulturowy miejsca.

Budynek obecnie. Źródło: Bärbel Miemietz , CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

W nowym kompleksie zaprojektowano powierzchnię dedykowaną obsłudze podróżnych wraz z ciągami komunikacyjnymi oraz połączenie kładką pieszą z ul. Głogowską w sąsiedztwie Dworca Zachodniego. Zaproponowano też dwa projekty architektoniczne sposobu odtworzenia frontowej elewacji budynku gmachu starego dworca. Pierwsza – zakładająca zachowanie i rewaloryzację istniejącej fasady na kształt przypominający historyczny oraz schowanie jej za ścianą ze szkła, druga – zburzenie istniejącej i odbudowę historycznej z wysuniętym ceglanym portykiem. Od tamtych obietnic nic się nie zmieniło. Budynek stoi praktycznie całkiem opuszczony i zamknięty, a jego stan oraz najbliższe otoczenie pozostawiają wiele do życzenia. Czy to ostateczny koniec tego charakterystycznego i znanego miejsca?

Gmach dworca w latach 1940 i 2023.  (Wyd. Kunsthandlung des Ostens L.Denecke, Posen) via Public Domain

Dworzec został wybudowany w latach 70. XIX wieku. Składał się z północnego skrzydła frontowego z centralnie usytuowanym holem oraz zespołu przylegających od południa skrzydeł zgrupowanych przy dwóch dziedzińcach wewnętrznych. Elewacje obłożone były czerwoną cegłą licówką. Po wojennych zniszczeniach został odbudowany już w innej, klasycyzującej formie. W latach 1961-1976 został ponownie przebudowany, tym razem w duchu modernizmu. W 2012 roku został oddany położony obok nowy budynek Poznań City Center, do którego przeniesiono funkcje dworcowe. Wkrótce potem stary obiekt został zamknięty dla obsługi biletowej.

Źródło: transport-publiczny.pl, wtk.pl

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Dworzec kolejowy | Urbanistyka | Historia | Poznań | Ciekawostki

Pocztówka z lat 40. XX wieku. Gmach główny poznańskiego dworca kolejowego w okresie okupacji niemieckiej (Wyd. Kunsthandlung des Ostens L.Denecke, Posen). Public domain, via Wikimedia Commons
Dworzec w 1972 roku. Źródło: Propaganda PRL, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Fot. whiteMAD/Mateusz Markowski
Dworcowy peron. Źródło: Koefbac, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ceglana ściana dawnego dworca ukryta za nowszymi elementami. Fot. Koefbac, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Nowy dworzec. Fot. Leinad, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Budynek nowego dworca. Fot. Robert von Oliva (naruciakk), CC0, via Wikimedia Commons

Recent Posts

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej