Categories: ARCHITEKTURA

Studenci zaprojektowali centrum rolnicze i zdobyli nagrodę

Studenci Politechniki Wrocławskiej rywalizowali w międzynarodowym konkursie Architecture at Zero. Zaprojektowali niskoemisyjne centrum rolnicze, które spodobało się członkom jury.

Konkurs Architecture at Zero organizowany jest od 12 lat. Mogą brać w nim udział studenci i architekci, którzy w swojej pracy promują proekologiczne rozwiązania. W ostatniej edycji ich zadaniem było zaprojektowanie niskoemisyjnego edukacyjnego centrum rolniczego (Teaching & Innovation Farm Lab) oraz miejsca noclegowe dla uczestników warsztatów, które miałyby być organizowane w placówce.

Studenci musieli projektować dla konkretnej lokalizacji. Wybór padł na Allensworth w hrabstwie Tulare. To osada, która założona została w 1908 roku i funkcjonowała jako samowystarczalna społeczność. W osadzie osoby czarnoskóre mogły posiadać ziemię i funkcjonować na równi z całym społeczeństwem.

Jury zwracało uwagę na takie aspekty jak efektywność energetyczna, wykorzystanie i magazynowanie energii odnawialnej i redukcja emisji dwutlenku węgla. Członkami jury byli architekci i naukowcy zrzeszeni w National Renewable Energy Laboratory.

W kategorii studiów magisterskich doceniona została koncepcja, którą przygotowali Wojciech Bandyk i Roksana Gleizner. Przygotowali oni projekt Ecozone, który powstał pod okiem dr inż. arch. Anny Berbesz, dr hab. inż. Ewy Cisek, prof. uczelni oraz dr. inż. arch. Kajetana Sadowskiego. Głównym “surowcem”, który tworzy Ecozone ich projektu jest gleba.

Posłużyła nam za główny materiał budulcowy, podyktowała zasady projektowe i pokazała ukryty potencjał przestrzeni. Dzięki zastosowaniu konstrukcji z ubijanej ziemi (rammed earth) zmniejszyliśmy do minimum kwestie transportu materiałów i postawiliśmy na dynamiczną topografię terenu, wykorzystując pozostawione po wykopie obniżenia terenu. W ten sposób powstałaby struktura przyjazna środowisku, która w naturalny sposób zapobiegałaby szkodliwym wpływom środowiska na cały kompleks – wyjaśnia Roksana Gleizner.

Koncepcja studentów zakłada powstanie pól uprawnych i farmy w południowej części działki. W północnej natomiast ma stanąć budynek ze sklepem z lokalnymi produktami oraz bar. W zachodniej części umieścili pawilon mieszkaniowy z dwoma typami pokoi i wspólną kuchnią. Pomiędzy tymi ostatnimi ma zostać zbudowana szklarnia z warzywami i owocami. We wschodniej części zaplanowali budowę części administracyjnej.

Pomagałyby też zacieśniać więzi sąsiedzkie i stymulowały tworzenie się społeczności, co było ważnym aspektem projektu. Z tego powodu w ośrodku zaplanowaliśmy też liczne ścieżki, tereny rekreacyjne i zielone, a także szklarnie, co sprzyjałoby integracji osób korzystających z centrum – komentuje Wojciech Bandyk.

Młodzi projektanci zrezygnowali z elementów dekoracyjnych. Zamiast tego centrum rolnicze ma zyskać panele zacieniające, zbiorniki na wodę deszczową, zielone dachy i panele fotowoltaiczne.

źródło: Politechnika Wrocławska

Czytaj też: Edukacja | Ekologia | Wrocław | Minimalizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej