DESIGN

Studentka stworzyła jajka dla wegan. Powstały z groszku i alg.

Każdego dnia w Polsce zjada się ponad 17 milionów jajek, w Wielkiej Brytanii liczba ta wzrasta do niemal 40 milionów sztuk dziennie. By zaspokoić tak wielkie zapotrzebowanie na świecie hoduje się miliardy kur, które często żyją w fatalnych warunkach. Rozwiązanie tego problemu nasuwa w swojej pracy dyplomowej Annie Larkins, studentka Central Saint Martins.

Annie, która jest weganką postanowiła w swojej pracy podjąć tematykę związaną z produkcją żywności. Studentka Central Saint Martins zauważyła, że w Europie produkcja pokarmu odpowiada za emisję 10% wszystkich gazów cieplarnianych, a także 90% emisji związków amoniaku. Według Annie poszukiwanie roślinnych alternatyw dla produktów pochodzenia zwierzęcego jest kluczem do rozwiązania problemu zanieczyszczeń powietrza i wód gruntowych. Właśnie dlatego Anie Larkins postanowiła stworzyć jajka, które będą w 100 proc. wegańskie.

Swoją pracę zaczęła od poszukiwania substytutów białka zwierzęcego, które będzie nie tylko podobne w smaku, ale również w swojej strukturze i wyglądzie. Annie zaczęła eksperymentować z białkiem pochodzącym z grochu. Z nich powstała baza, imitująca białko jajka. By stworzyć charakterystyczne żółtko, które po nakłuciu wypływa niczym z jajka ugotowanego na miękko zastosowała alginian, czyli kwas znajdujący się w ścianach komórkowych brązowych alg. Do odtworzenia smaku jaja przypominającego nieco siarkę wykorzystała Kala Namak – pochodzącą z Azji Południowej sól kamienną opalaną w piecu.

To nie wszystko. Jajka wyprodukowane przez Annie mają także twardą, pękającą skorupkę, która powstałą poprzez zanurzenie jajka w roztopionym wosku roślinnym. Studentka zwraca również uwagę na fakt, że stworzony przez nią substytut jajka można łatwo formować i dopasowywać do bieżących potrzeb. Larkins zaprezentowała wyniki swojego eksperymentu z jajkami podczas tegorocznego Dutch Design Week, który odbył się w Eindhoven w dniach 19-27 października.

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej