ARCHITEKTURA

Tak wygląda najlepszy nowy budynek w Poznaniu. Wyniki konkursu im. Jana Baptysty Quadro

W Poznaniu przyznano nagrodę im. Jana Baptysty Quadro. To konkurs, w którym nagradzane są najlepsze architektoniczne realizacje ostatniego roku. Główną nagrodę otrzymali architekci z pracowni NMS Architekci.

Zespół NMS Architekci otrzymał główną nagrodę im. Jana Baptysty Quadro za projekt nadbudowy i przebudowy oficyny przy ul. 3 Maja 49C w Poznaniu. To budynek, który znajduje się w centrum, od zachodniej strony przylega do Teatru Polskiego a od strony południowej zamyka pierzeję teatralną.

Uzasadniając przyznanie nagrody właśnie tej realizacji Jury podkreśliło, że budowa była zwieńczeniem kilkuletnich starań inwestorów związanych z rewitalizacją kameralnego wnętrza urbanistycznego. Zniszczone w czasie wojny, odbudowane w ułomnej formie i zeszpecone powojennymi dobudowami, garażami i barakami jak wiele innych podwórek w Poznaniu. Realizacja biura NMS Architekci udowadnia, że można sensownie zagospodarować trudną przestrzeń.

Efekt prac architektów pokazał jeden z kierunków i pomysłów na skuteczną rewitalizację śródmieścia Poznania poprzez przebudowę zaniedbanych i niedofinansowanych poznańskich oficyn i podwórek na kameralne, zielone wnętrza zwiększające komfort życia mieszkańców i podnoszące jakość tej części miasta.

Pracownia NMS Architekci została założona w 2007 roku w Poznaniu przez architektów Natalię i Mikołaja Stępniów. Zespół aktualnie liczy 12 projektantów i 4 grafików/modelarzy.

Dziękujemy za docenienie naszej realizacji, to ogromne wyróżnienie. To projekt bardzo osobisty, poprzedzony latami trudnych przygotowań, w powodzenie którego mało kto wierzył, a czasem i sami mieliśmy wątpliwości. Na tym podwórku przed wojną mój dziadek otworzył swoją piekarnię-cukiernię, zdobywając nią serca i podniebienia poznaniaków. Po wojnie rodzinną firmę prowadziła jego żona, po latach docenił ją sam Stanisław Barańczak. Piekarnia nie przetrwała jednak czasów Polski Ludowej, ale nam pozostał ogromny sentyment do tego miejsca. Droga do dzisiejszego sukcesu była kręta i wyboista, i nie mogłaby się udać bez doskonałej współpracy z Miastem Poznaniem. Dziękuję za odwagę w podejmowaniu trudnych decyzji – mówiła architekt Natalia Stępień.

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro przyznawana jest raz do roku. Otrzymuje ją najlepszy zaprojektowany i zrealizowany obiekt architektoniczny na terenie miasta Poznania, który został oddany do użytku w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Zwycięzców wybiera jury złożone ze specjalistów i przedstawicieli organizatorów. Konkurs organizują: Miasto Poznań, UWI Inwestycje S.A. i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu.

Oficyna przy ul. 3 Maja 49C w Poznaniu, projekt: NMS Architekci

W tym roku do nagrody zgłoszono 24 realizacje, nominowanych zostało sześć najlepszych. Są to: budynek mieszkalny wielorodzinny położony przy ul. Ks. Jakuba Wujka i M. Niedziałkowskiego (projekt: Litoborski+Marciniak, Biuro Architektoniczne sp. z o.o), zespół budynków biurowych Pixel przy ul. Grunwaldzkiej (projekt: pracownia JEMS Architekci), budynek mieszkalny wielorodzinny położony przy ul. Sokoła 3 (projekt: Ultra Architects sp. z o. o), pawilon, Ogród Szeląg, ul. Ugory (projekt: Pracownia Wierciński-Studio) oraz osiedle Botaniczna, zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Zofii Nałkowskiej (projekt: Pracownia Architektoniczna Insomia).

zdjęcia: Tomasz Hejna

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej