ARCHITEKTURA

Takich budynków jest niewiele. Drewniany pensjonat w Otwocku został zabytkiem

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisie do rejestru zabytków willi drewnianej, położonej przy ul. Marii Konopnickiej 12/14 w Otwocku. Dawny drewniany pensjonat wyróżniają wartości artystyczne, historyczne i naukowe.

W dwudziestoleciu międzywojenny Otwock był jednym z największych uzdrowisk nizinnych w Polsce. Działały tu liczne państwowe i prywatne sanatoria, pensjonaty oraz kwatery dla kuracjuszy. Jednym z takich budynków była dawna willa drewniana położona przy ul. Marii Konopnickiej. Wcześniej budynek prawdopodobnie określano mianem Willi Dorzmino, funkcjonował też pod nazwami: Leonóka, Eden, Europa i Atlantic.

Drewniany pensjonat zbudowany został po 1906 r. w południowo-wschodniej części miasta. W 1919 r. posesja została zakupiona przez małżeństwo Stefana i Stanisławę Jankowskich, którzy zachowali jej pierwotny sposób zagospodarowania. Pierwsza rozbudowa budynku nastąpiła w latach 1923-1924, kolejna w latach 1927-1928. Zachowana dokumentacja archiwalna pozwala na odczytanie kolejnych faz rozbudowy obiektu.

Willa działała jako pensjonat w okresie dwudziestolecia międzywojennego, początkowo prawdopodobnie pod nazwą “Patria”. W 1925 roku mieścił się tutaj pensjonat dla ludności żydowskiej. W ofercie skierowanej dla kuracjuszy pensjonat promowano jako nowoczesny, ze słonecznymi pokojami, tarasami, własnym parkiem, dostępem do bieżącej wody, elektryczności i kuchni serwującej “wykwintne i dostosowane do diety i wyznania potrawy”. Podkreślano także walory otoczenia budynku usytuowanego „w pięknych lasach między Otwockiem i Śródborowem”. Budynek przetrwał II wojnę światową bez większych zniszczeń. W 1947 r. nieruchomość została zakupiona z przeznaczeniem na dom zakonny i użytkowana w ten sposób do początku XXI w.

Budynek przy ul. M. Konopnickiej posiada istotne walory artystyczne jako indywidualnie zaprojektowane dzieło architektury uzdrowiskowej wzniesionej w I poł. XX w. Przedmiotowy budynek to cenny przykład drewnianej zabudowy o reprezentacyjnym charakterze i znacznych gabarytach (trzy kondygnacje mieszkalne), usytuowanej w pierwotnym leśno-ogrodowym otoczeniu typowym dla architektury uzdrowiskowo-letniskowej Otwocka. Nieruchomość dzięki zachowanej koncepcji przestrzennej oraz oryginalnej substancji budowlanej stanowi wartościowy przykład obiektu łączącego cechy architektury uzdrowiskowej z potrzebami funkcjonalnymi prywatnego pensjonatu – czytamy w komunikacie wydanym przez Konserwatora.

Drewniany pensjonat wyróżnia się na tle istniejącej zabudowy drewnianej miasta. Forma architektoniczna budynku odzwierciedla luksusowy jak na owe czasy standard obiektu, a jednocześnie wpisuje się w uzdrowiskowy charakter Otwocka. Charakter budynku odzwierciedla również układ pomieszczeń. Architekt podzielił przestrzeń na części wspólne i pomieszczenia mieszkalne (dawne pokoje pensjonatu). Mimo modernizacji budynku wewnątrz zachowały się oryginalne elementy, jak między innymi drewniana balustrada klatki schodowej, stolarka drzwiowa, piece ceramiczne i sztukaterie. Po II wojnie światowej budynek użytkowany był przez zgromadzenie zakonne, dzięki czemu zachował on w niemal niezmienionym kształcie swój pierwotny wygląd.

Czytaj też: Zabytek | Drewno | Ciekawostki | Warszawa | Polska | Historia

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Recent Posts

Wzory na elewacji nawiązują do dawnej kamienicy. “Nowa Kurkowa” we Wrocławiu

Inwestycja powstaje przy ulicy Kurkowej 36 we Wrocławiu. Nowa Kurkowa to budynek mieszkalny, którego budowę…

23 maja 2024

Mieszkanie z antresolą w Warszawie. To przestrzeń na poddaszu

Kojące oczy wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni Modullar. To sporej wielkości przestrzeń do życia. Mieszkanie…

23 maja 2024

Współczesny dom w stylu starego dworku myśliwskiego. Króluje tu drewno i cegła

Pracownia architektoniczna Archideo swojego początku sięga 1969 roku. Od tego czasu jest rozwijana przez dwa…

23 maja 2024

Ul. Toruńska 25 w Gdańsku – kompleksowy remont kamienicy wydobył z niej dawne piękno

Kamienica położona pod adresem Toruńska 25 w Gdańsku powstała na przełomie XIX i XX w.…

23 maja 2024

Numery domów jak budki dla ptaków. To polski projekt!

Numbird to seria dużych, przestrzennych cyfr, które zaprojektowane zostały w taki sposób, aby służyć jak…

23 maja 2024

Strefa whiteMAD na Łódź Design Festival. “Czym jest kolor?”

W ramach tegorocznej edycji Łódź Design Festival magazyn whiteMAD przygotował strefę prezentującą polski dizajn oraz…

23 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej