ARCHITEKTURA

To ceglana perełka. Dworzec Toruń Wschodni zostanie wyremontowany

To ponad stuletni budynek. Dworzec kolejowy Toruń Wschodni zbudowano w 1909 roku. Kolejarze zapowiedzieli, że odnowią wszystkie detale historyczne i wyczyszcza elewację. Zmieni się też najbliższe otoczenie dworca.

Inwestycja realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 właśnie ruszyła. Dzięki niej wybudowany w 1909 roku neogotycki dworzec Toruń Wschodni odzyska historycznych blask. Renowacji poddana zostanie elewacja wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Zachowa ona swój charakter i zostanie oczyszczona. Przewiduje się również uzupełnienie ubytków w cegle oraz schodach od frontu budynku, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na odtworzoną na wzór historycznej. W zależności od przeprowadzonych podczas inwestycji oględzin odrestaurowane zostaną herby znajdujące się na elewacji, a także olbrzymie witrażowe okno nad wejściem głównym do budynku.

Przebudowa dworca to jednak nie tylko pozytywna zmiana jego wyglądu zewnętrznego. Całkowicie na nowo zaprojektowano aranżację wnętrz, w których połączono nowoczesną stylistykę z historycznymi detalami. Nowego wyrazu nabierze również hol dworca Toruń Wschodni, który po przebudowie będzie pełnił również funkcję poczekalni. Dostaniemy się z niego do ulokowanego po prawej stronie od wejścia holu kasowego. W holu odtworzona zostanie drewniana okładzina ścian. Renowację przejdą witraże na obydwóch końcach hali dworcowej. Hole zyskają nowe ergonomiczne ławki, nowoczesne, stylowe oświetlenie, gabloty z rozkładami jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W budynku znajdą się także nowe toalety oraz pokój dla opiekuna z dzieckiem. Na parterze dworca zlokalizowano również lokal z antresolą na wynajem, a także część hostelu, który będzie się mieścił się również na piętrze budynku.

Przebudowa dworca to oprócz poprawy estetyki zmiany istotne dla podróżnych o ograniczonej sprawności ruchowej. Budynek stanie się bardziej dostępny dla wszystkich grup podróżnych dzięki wyeliminowaniu barier architektonicznych i wprowadzeniu szeregu usprawnień. Wśród nich są m.in. dotykowe tablice z planami dworców, oznaczenia w alfabecie Braille`a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, urządzenia wzmacniające działanie aparatów słuchowych przy kasach czy obniżenie blatów okienek kasowych dla osób poruszających się na wózkach. W budynku pojawią się również windy.

Dzięki inwestycji dworzec Toruń Wschodni stanie się bardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Nowe oświetlenie będzie energooszczędne i sterowane za pomocą automatyki. Ocieplenie budynku od wewnątrz, nowa stolarka okienna i drzwiowa oraz kurtyny powietrzne pozwolą na ograniczenie strat ciepła i zapewnienie komfortu podróżnym. Przy dworcu powstanie zbiornik do zbierania deszczówki, a uzyskana w ten sposób woda, po oczyszczeniu, będzie służyła do spłukiwania dworcowych toalet. Pracę urządzeń i systemów w budynku będzie nadzorować system BMS (Building Management System), co przyczyni się do optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Przemianę przejdzie też bezpośrednie otoczenie dworca. Inwestycja obejmie remont znajdującego się w pobliżu budynku administracyjnego, w którym po renowacji i przystosowaniu do nowych funkcji będą się mieściły hostel oraz lokal gastronomiczny wraz z ogródkiem letnim. Po stronie wschodniej od zabudowań dworcowych powstanie nowy parking z 19 miejscami, w tym dwoma dla osób z niepełnosprawnościami i dwoma dla samochodów elektrycznych. Aranżację przestrzeni wokół dworca uzupełnią nowa nawierzchnia, elementy małej architektury (oświetlenie, ławki, kosze) oraz zieleń. Po obydwóch stronach schodów wejściowych prowadzących do dworca oraz przed budynkiem administracyjnym powstaną nowe klomby. Planuje się tam zasadzić drzewa, krzewy i kwiaty.

Koszt przebudowy dworca Toruń Wschodni to 26,89 mln złotych brutto. Inwestycja jest dofinansowana ze środków z budżetu państwa. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., projekt przebudowy opracował Transprojekt Gdański sp. z o. o.,  a wykonawcą prac budowlanych jest Budimex S.A. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to druga połowa 2024 roku.

Przebudowa dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto jest częścią realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Polskie Koleje Państwowe S.A. i Miasto projektu BiT City II.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Metamorfoza | Elewacja | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

Zdjęcie dworca z 2020 r., fot. Mateuszgdynia, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej