DESIGN

To, co najlepsze od skandynawskiej marki Bolia [7 PRZYKŁADÓW]

Duńscy projektanci wciąż potrafią nas zaskoczyć! Bolia to wnętrzarska marka z kilkunastoletnim stażem, oparta na dwóch filarach: najlepszym skandynawskim wzornictwie i europejskim rzemiośle. Reprezentuje północny dizajn, jakiego nie znamy, bliższy światu mody haute couture niż funkcjonalnej prostocie.

Ważną część oferty marki stanowi oświetlenie. Lampy Bureau mają proste kształty, ale już Orb, szklane kule na metalowym stelażu, wyglądają niemal jak biżuteria. Przydymione szkło zestawione z matową czernią albo odcieniem “antyczny mosiądz” daje efekt nieostentacyjnej elegancji. Jeszcze dalej od klasycznych wzorów skandynawskich sytuują się lampy Leaves. Inspiracją były liście na gałęziach drzewa: delikatnie wygięte, drżące pod wpływem wiatru. Ta zmysłowość Leaves czyni je pozornie mało “północnymi”, jednak świetne materiały, staranne wykonanie i walory praktyczne sytuują w gronie najprzedniejszych duńskich projektów.

Bardzo reprezentatywnym przykładem mebli marki Bolia jest ławka Posea. Podstawa ze stali, solidna, ale wizualnie lekka, połączona została z siedziskiem obitym aksamitem. Całość ma jeden kolor (np. jasnoszary lub bladoróżowy), który znakomicie łączy różne struktury i materiały. Ten projekt jest wyraźnie antykizujący i sprawdzi się w wielu stylizacjach.

Bolia to także drobniejsze elementy wyposażenia wnętrz, jak wieszaki i świeczniki. Warto zwrócić uwagę na wieszak przypominający kształtem lelka, niewielkiego ptaka, któremu wierzenia ludowe przypisywały rolę przewodnika dusz. Ceramiczny wieszak-lelek to przedmiot tak piękny, że gotowi jesteśmy zapomnieć o jego – niezaprzeczalnej przecież – funkcji użytkowej. Z kolei świecznik Candela zaskakuje swoja betonową podstawą. To dowód solidności tego przedmiotu czy raczej zmrużenie oka, gra z widzem? Projektanci Bolii uwielbiają taką nieoczywistość!

Na wizytówce marki musimy też umieścić Spot. To solidny, wełniany dywan. Tyle że wzór w formie bordowego koła zdaje się z niego uciekać, zaburzając bezpieczną formę prostokąta i nadając dynamikę przedmiotowi, po którym spodziewamy się raczej bezpiecznej stateczności. Oto właśnie skandynawskie wzornictwo według Bolii.

Projekty oświetlenia, mebli i dodatków Bolii odbiegają od tego, co zwykliśmy kojarzyć z północnoeuropejskim dizajnem, choć formy są raczej oszczędne, a detal użyty z dużym wyczuciem. Widać to choćby w projektach, które znalazły się w ofercie sklepu Pufa Design: www.pufadesign.pl.

fot. materiały prasowe

Recent Posts

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Marian Lalewicz: wielki architekt warszawsko-petersburski. Jego dzieła do dziś budzą zachwyt

Marian Lalewicz to jeden z najznakomitszych architektów przedwojennej Polski. Działał nie tylko w kraju, ale…

29 kwietnia 2024

Tak pracują architekci. Zaglądamy do wnętrza pracowni Kubieniec + Długosz!

Szewc w podartych butach chodzi? Może! My jednak dziś nie o szewcach, a o architektkach,…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej