WYDARZENIA

To działa! Fotopułapki w Gdyni pozwoliły ukarać zaśmiecających lasy

Straż Miejska w Gdyni ma cztery nowe fotopułapki. W sumie strażnicy dysponują już siedmioma takimi urządzeniami. Dzięki nim udało się już ukarać sprawców dzikich wysypisk w lesie.

Gdyńska straż miejska ma w sumie siedem takich urządzeń. Wyrzucanie śmieci do lasu jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny. Jednak, aby móc go nałożyć straż miejska musi udowodnić danej osobie popełnienie takiego czynu. Fotopułapki są więc niezbędne, bo ułatwiają walkę z przyłapaniem na gorącym uczynku osób nielegalnie porzucających odpady w lasach. To najczęściej odpady budowlane, poremontowe lub nieczystości pochodzące z gospodarstw domowych.

Fotopułapki są nam bardzo potrzebne do wykrywania sprawców wykroczeń, które popełniane są w lesie. Działają one w ten sposób, że uruchamiają się podczas ruchu. Wówczas nagrywany jest film oraz robione są zdjęcia, a my na nasze telefony otrzymujemy MMS-a ze zdjęciem osoby, która popełnia wykroczenie – tłumaczy Leonard Wawrzyniak ze Straży Miejskiej w Gdyni.

Fotopułapki, którymi dysponują strażnicy mają po dwie kamery umożliwiające bezpośredni podgląd z wykorzystaniem smartfona, pozostałe uruchamiają się w momencie wykrycia ruchu i informują o tym funkcjonariuszy. Wtedy strażnicy mogą udać się na miejsce i ująć sprawcę. Fotopułapki wykorzystywane są głównie do wykrywania nielegalnego wywozu odpadów, dewastacji i innych, trudnych do ujawnienia wykroczeń. Urządzenia pojawiają się w mało uczęszczanych miejscach, gdzie nie ma monitoringu wizyjnego.

Dzięki kamerom do tej pory ujawniono wielu sprawców dzikich wysypisk w lesie, zrzutów nieczystości płynnych do gleby czy wjazdu pojazdami silnikowymi do lasu. Przykładem było ujęcie kobiety, która pozbyła się wielkogabarytowych śmieci przy jednym z wjazdów do lasu na osiedlu Chwarzno.

Na początku sprawczyni nie chciała się przyznać do tego czynu, twierdząc, że nie ma pojęcia skąd śmieci tam się znalazły. Po przedstawieniu materiałów dowodowych pochodzących z zamontowanej wcześniej w tym miejscu fotopułapki osoba przyznała się – informuje Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni.

Mamy nadzieję, że wiadomość o sprawnym działaniu fotopułapek będzie skutecznym straszakiem wobec  wszystkich, którzy chcieliby podrzucać śmieci w lasach.

Czytaj też: Ekologia | Gdynia | Zieleń | Wydarzenia

fot. Straż Miejska w Gdyni

fot. Paweł Kukla, źródło: UM Gdynia

View Comments

  • Super wykorzystanie fotopułapek!
    W swojej pracy licencjackiej korzystałam też z tego sprzętu przy obserwacji nor lisów...
    Najbardziej w analizie zdjęć zdziwiła mnie ilość osób spacerująca po lesie przed 12:00 spoczywająca napoje alkoholowe :D

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej