DESIGN

To koniec legendarnej fabryki. Ostatnie dni słynnej porcelany z Wałbrzycha

Porcelana “Krzysztof” z Wałbrzycha przez dziesięciolecia była jednym z czołowych producentów porcelany i jedną z najstarszych zachowanych fabryk porcelany w Polsce. Zakład działał bez przerwy od 1831 roku. To jednak ostatnie dni jego działalności. Ze względu na zwiększające się koszty produkcji, fabryka kończy niemal 200-letni rozdział związany z produkcją wałbrzyskiej porcelany.

Początek fabryki sięga 1831 roku, kiedy to jej założyciel Carl Krister wydzierżawił fabrykę porcelany Hayna. Pięć lat później Krister był już właścicielem dwóch sąsiadujących fabryk i połączył je w jedno przedsiębiorstwo. Jest to najstarsza fabryka produkująca porcelanę w obecnych granicach Polski. W niedługim czasie fabryka stała się jednym z większych pracodawców na terenie Wałbrzycha. Wielkość produkcji plasowała zakład w ścisłej czołówce na świecie. Już od 1850 roku fabryka była liderem na rynku, sprzedając wyroby w całej Europie i Ameryce Północnej. Firma eksportowała wyroby na największe światowe rynki, zdobywając nagrody i wyróżnienia: w 1852 roku pierwsza nagroda na targach przemysłowych we Wrocławiu, w roku 1867 na targach przemysłowych w Paryżu.

Kryzys światowy oraz kłopoty ze sprzedażą, doprowadziły do przekształcenia fabryki w spółkę akcyjną w 1920. W roku 1921 zakład przeszedł fuzję z bawarską fabryką PHILIPP ROSENTHAL w Selb, zmieniając nazwę na Krister Porzellan Manufaktur AG. Stan tej rzeczy utrzymał się do 1945 roku. Po przejęciu fabryki przez władze polskie zakład zmienił nazwę na Państwową Fabrykę Porcelany “Krister” a następnie Zakłady Porcelany Stołowej “Krzysztof”. Okres lat 90. XX wieku to dla fabryki czas przekształceń własnościowych, rozpoczęty w maju 1995 roku. Efektem tych reform było powołanie Pracowniczej Spółki Akcyjnej, a w następstwie zmiana nazwy na Fabrykę Porcelany “Krzysztof”. Ostatnia przemiana fabryki miała miejsce w 2010 roku, kiedy to fabryka zyskała również nowego właściciela.

Ostatnie lata nie były jednak dla właścicieli łaskawe.

Dolnośląska manufaktura padła ofiarą wzrostu cen gazu, niezbędnego do ogrzewania pieców, w których wypalana jest ceramika. Firma od dłuższego czasu zmagała się z problemami. Nie ma już wątpliwości – fabryka, która przetrwała dwie wojny światowe i zmianę ustroju w Polsce, nie poradziła sobie z kryzysem energetycznym związanym z wojną wywołaną przez Rosję w Ukrainie – pisze dziennik Rzeczpospolita.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Porcelany “Krzysztof”, była to ostatnia działająca fabryką porcelany w Wałbrzychu. Jeszcze niedawno działały w tym mieście trzy duże fabryki, wśród nich Fabryka Porcelany “Wałbrzych” (zamknięta w 2012 r.) i Fabryka Porcelany “Książ” (zamknięta w osiem lat wcześniej).

Zakład mieszczący się w samym sercu Wałbrzycha ogłosił wyprzedaż, który potrwa w najbliższą sobotę i niedzielę na głównym placu fabryki. Tym samym kończy się piękna historia produkcji porcelany w dolnośląskim mieście.

tekst: Tomasz Kobylański, zdjęcia: Porcelana Krzysztof Sp. z o.o., porcelana-kristoff.pl

Zobacz również: Ceramika | Ciekawostki | Naczynia | Polscy projektanci | Historia | whiteMAD na Instagramie

 

Recent Posts

Szare jest piękne! Tak New Balance świętuje Grey Days

W kolorowym świecie szarość coraz bardziej intryguje. Szczególne zamiłowanie do koloru szarego ma marka New…

10 maja 2024

Brutalistyczny ratusz w Bensberg – betonowa konstrukcja w sąsiedztwie zabytkowego zamku

Zamek Bensberg to średniowieczny zespół w Bergisch Gladbach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W latach 1962–1972 rozbudowano…

10 maja 2024

Kolorowe aranżacje, czyli jak ożywić przestrzeń za pomocą barw?

Zależy Ci na stylowym wystroju domu? Zwracaj uwagę na kolory! Sprawdź, jak dobrać odpowiednie barwy…

10 maja 2024

Dopracowane w każdym calu. Kolorowe wnętrze przy Placu Bema we Wrocławiu

Znajduje się w starej kamienicy. Mieszka tu para, która od dawna szukała idealnego miejsca do…

10 maja 2024

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej