TECHNOLOGIE

To najnowsze urządzenie Apple. Premiera Apple Vision Pro

Firma Apple poinformowała o dacie premiery i cenie Apple Vision Pro. Choć przypominają gogle VR to potrafią zdecydowanie więcej. Obraz, który “wyświetlają” zdaje się unosić w przestrzeni, w której przebywamy.

To ma być najważniejszy produkt kalifornijskiej firmy w 2024 r. Apple Vision Pro to urządzenie, które po raz pierwszy zaprezentowano w czerwcu 2023 r. podczas konferencji WWDC. Gogle mają zaoferować nową jakość korzystania z multimediów, radykalnie różniącą się od pracy z komputerem. Dziś firma poinformowała o cenie i dacie premiery urządzenia.

Apple Vision Pro póki co trafią tylko na rynek w Stanach Zjednoczonych. Zamówienia będzie można składać od 19 stycznia, a do klientów okulary trafią 2 lutego. Ograniczeniem może być cena. Urządzenie kosztuje bowiem 3499 dolarów.

Jak działają gogle? Dla urządzenia przygotowano specjalny system operacyjny, który bazuje na aplikacjach znanym użytkownikom iOS. Aplikacje oczywiście zostały przystosowane do możliwości, jakie dają gogle. Apple Vision Pro oferuje doświadczenie, które można porównać do w połowie rzeczywistego i w połowie wirtualnego. Intensywność trybu można regulować za pomocą pokrętła, to znaczy, że oglądany obraz może być mniej lub bardziej wirtualny.

Urządzeniem można sterować ruszając dłonią, głosowo oraz przy pomocy gałek ocznych. Specjalne czujniki “wiedzą”, na który element obrazu patrzy użytkownik i w ten sposób potwierdza wybór danej operacji. Atrakcją ma być możliwość oglądania filmów w 3D w aplikacji Apple TV. Tych na start dostępnych będzie 150. Dodatkowo Apple Vision Pro umożliwią oglądanie własnych filmów wideo w 3D, jeśli zostały nagrane z pomocą iPhone 15 lub 15 Pro Max.

Sam design urządzenia jest typowy dla nowoczesnych gogli. Szczelna przesłona na oczy ma maksymalnie blokować dopływ naturalnego światła. Z drugiej strony znalazła się opaska z elastycznego tworzywa, która ma gwarantować stabilną pracę z urządzeniem. Całość utrzymana jest w jasnoszarej kolorystyce i tylko w kilku miejscach przełamanej pomarańczowymi akcentami. Ten ostatni kolor jest dobrze znany użytkownikom telefonów iPhone – barwa ta znajduje się na suwaku służącym do blokowania ekranu.

Kolejna opcja pozwoli użytkownikom na wykonywanie rozmów wideo. Czujniki w urządzeniu wykryją ruchy twarzy i zaprezentują awatara użytkownika. Natomiast na przednim panelu wyświetlana będzie cyfrowa wersja oczu.

To wszystko póki co brzmi trochę dziwnie i tajemniczo, ale nie możemy doczekać się relacji z pierwszych testów.

Minusem wydają się ograniczenia. Póki co bateria Apple Vision Pro wystarczy na zaledwie dwie godziny pracy. Co więcej, bateria jest zewnętrzna, dlatego korzystając z gogli musimy pamiętać o kablu.

Co jest niesamowite (i potencjalnie straszne) w wizji Apple Vision Pro? Komentarz Johna Hanke – foundera i CEO Niantic:

Apple Vision Pro to technologiczny cud i znaczący moment dla naszej branży, sprawiający, że wirtualna i rozszerzona rzeczywistość będzie w zasięgu ręki znacznie szerszego grona osób. Umożliwi również twórcom aplikacji budowanie aplikacji o jakości high fidelity (o jakości bardzo zbliżonej do oryginału), które przekształcają nasz świat w interaktywną powierzchnię obliczeniową.

To jak życie w przyszłości – doświadczanie dzisiaj tego, co osiągniemy z mniej nieporęcznymi urządzeniami w niedalekiej przyszłości. Wszystko co powyższe czyni Apple Vision Pro ważnym i niesamowitym.

To, co sprawia, że jest to potencjalnie straszne, to fakt, że obrany przez Apple kierunek może nas zaprowadzić na ścieżkę, na której nasza branża skoncentruje się na doświadczeniach AR wewnątrz pomieszczeń, doświadczeniach ekrano-centrycznych podobnych do VR, które mogą nas odciągnąć od prawdziwej istoty AR.

Narzędzia kształtują tworzenie, więc istnieje niebezpieczeństwo, że zachęcą one programistów do kreowania najbardziej niesamowitych komputerów stacjonarnych lub doświadczeń związanych z oglądaniem filmów, ale odciągną nas od ostatecznego celu, jakim jest stworzenie lżejszych, prostszych, ale bardziej przyjaznych dla środowiska okularów AR.

Jeśli to zrobimy, ryzykujemy przeoczenie prawdziwego potencjału AR – technologii zaprojektowanej jako towarzysz w świecie zewnętrznym, sprzyjającej interakcjom twarzą w twarz, a nie tylko jako źródła fascynacji w pomieszczeniach.

Oczywiście, prawdziwe okulary AR będą mniej wizualnie ekscytujące. Nie zajmą całego pola widzenia z ekranem 4K na każdym oku. Ale pozwolą nam patrzeć w górę i na zewnątrz, wchodzić w interakcje z innymi, angażować się w otaczający nas świat, a nie prowadzić “sesję obliczeń przestrzennych”.

Jestem jednak przekonany, że tam dotrzemy. Jesteśmy w tym, co nazywam nieuporządkowanym środkiem między technologiami, które są zbieżne: z urządzeniami typu VR na jednym końcu i okularami AR na drugim.

Sztuczna inteligencja pomoże nam wydostać się z tego zagmatwanego środka. Już teraz sprawia, że produkty takie jak okulary Ray-Ban Meta są inteligentniejsze i bardziej użyteczne. Dzięki tym urządzeniom asystent AI nie tylko jest na zawołanie, ale może widzieć świat Twoimi oczami, rozumieć, co tam jest i oferować pomoc, jeśli jej potrzebujesz.

Inną kluczową kwestią jest sposób dostarczania aplikacji w tym nowym świecie – czy będzie to system zamknięty, czy też będzie przypominał otwartą sieć? Wybór ten może znacząco wpłynąć na trajektorię AR.

Wspieramy Web AR jako realną ścieżkę rozwoju. Oferuje ona ramy dla lekkich, dynamicznie ładowanych aplikacji, w których ludzie znajdują i odkrywają nowe aplikacje podczas poruszania się po świecie, znacznie bardziej przypominając surfowanie po Internecie niż przeglądanie sklepu z aplikacjami. Będzie to również wymagało mapy trzeciej generacji, która jest “klejem” łączącym świat atomów ze światem bitów, umożliwiając rozszerzoną rzeczywistość.

To jest przyszłość i wierzę, że urządzenia, które będą miały największy wpływ na społeczeństwo, będą tymi, które nosimy przy sobie przez cały czas. Pozostańmy skupieni na większej nagrodzie i nie dajmy się zepchnąć na boczny tor przez skupioną na pomieszczeniach wizję obliczeń przestrzennych.

źródło: materiały prasowe Apple

Czytaj też: Technologia | Ciekawostki | Minimalizm | Gadżety | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej