ARCHITEKTURA

To perła wśród dworców w Polsce. Dworzec w Białymstoku po remoncie

Dworzec kolejowy w Białymstoku obsługuje pasażerów po gruntownym remoncie. Dzięki pracom rewitalizacyjnym przywrócono historyczne detale i dodano nowoczesne rozwiązania dla podróżnych. 

Dworzec w Białymstoku odnowiono z poszanowaniem historycznej architektury. Udało się tu połączyć nowoczesne elementy, które wpływają na komfort podróżowania i zachować zabytkowe detale. Pracami modernizacyjnymi zajmowali się pracownicy spółki Budimex, a projekt przebudowy opracowała pracownia architektoniczna Pas Projekt.

Obiekt powstał w drugiej połowie XIX wieku. Dziś jest największym dworcem w województwie podlaskim. Prace remontowe były prowadzone pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. W holu dworca przywrócono pierwotny wystrój wnętrza z uwzględnieniem takich elementów jak zdobienia ścian i sufitów. Odnowione zostały żeliwne słupy oraz ozdobne posadzki. Wnętrze z powodzeniem mogłoby stać się planem filmowym historycznej produkcji. Wyglądem przestrzeń nawiązuje do czasów największej świetności dworca, czyli początku XX wieku.

Dla osiągnięcia tego efektu wyburzono antresolę wykonaną w budynku podczas jego poprzedniej modernizacji oraz przybudówkę z lat 80. XX wieku. Wnętrze wyposażono w nowoczesne oświetlenie oraz historyzujące ławki.

Dworzec w Białymstoku zyskał także odświeżoną elewację. Budowniczym udało się odświeżyć detale architektoniczne, takie jak boniowanie, pilastry czy gzymsy. Całość zyskała oświetlenie. Uwagę warto też zwrócić na ozdobne zadaszenie wejścia do budynku, których elementami są żeliwne stylizowane słupy.

Cały obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ciekawostką są panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu oraz system BMS, który w inteligentny sposób będzie dostosowywać poziom zużytej energii i wody, co ma przynieść oszczędności.

W ramach rewitalizacji przebudowano bezpośrednie otocznie dworca. Na nowo ułożono nawierzchnię placu, stworzono ponad 100 miejsc parkingowych, posadzono nowe drzewa i krzewy oraz zamontowano meble miejskie. Całość prac pochłonęła ponad 45 milionów złotych, z czego wartość dofinansowania ze środków unijnych to aż ponad 26 milionów złotych.

Czytaj też: Zabytek | Kolej | Wnętrza | Renowacja| WhiteMAD na Instagramie

fot. Budimex S.A.

View Comments

  • Ładny pałac. Jak na XIX w. Teraz trzeba go zmodernizować do czasów współczesnych – dodać zadaszenie peronów, parking przenieść pod ziemię a na powierzchni nasadzić drzewa. W przestrzeni hali stworzyć miejsce na parę sklepów i restauracji żeby dworzec mógł się utrzymać. Nigdy nie zrozumiem tej fascynacji odtwarzaniem przestrzeni do stanu identycznego z jakaś minioną epoką.

  • Piękny -), aż miło popatrzeć Dworzec w Bielsku-Białej też jest piękny, widzieliście? Jaki ma niesamowity odrestaurowany sufit!

Recent Posts

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej