ARCHITEKTURA

Toruń: ceglana ikona miasta już gotowa. Grand Bulvar na zdjęciach

To inwestycja, której powstanie zapowiadaliśmy już kilka lat temu. W Toruniu zakończono budowę Grand Bulvar. To apartamentowiec w centrum miasta, który stanowi połączenie nowoczesnej architektury z industrialnym stylem i historyczną tkanką.

Grand Bulvar jest obecnie najładniejszym miejscem do życia w Toruniu. Wewnątrz powstały wielopoziomowe apartamenty z antresolami, miejskimi ogródkami, klimatycznymi piwniczkami oraz potężnymi przeszkleniami. Przestrzenie wspólne charakteryzuje wysoki standard wykończenia. Podobnie jak apartamenty, których powierzchnia wynosi od 67 do 215 m kw. Grand Bulvar jest kameralną inwestycją – lokali mieszkalnych przygotowano zaledwie 40. Przyszli nabywcy mogą więc liczyć na pełen komfort, ciszę i spokój.

Budynek znajduje się w ścisłym centrum miasta. Zbudowany został w wyniku przebudowy historycznej pralni garnizonowej z 1890 roku. Projekt przebudowy przygotował architekt Rafał Mysiak zdobywca Bryły Roku 2013. Historyczna zabudowa stanowi aż 40 procent ogólnej powierzchni obiektu. Natomiast 60 procent to nowoczesna architektura, która wizualnie koresponduje ze starą częścią.

Podczas budowy konieczne było przeprowadzenie prac odkrywkowych, które trwały osiem miesięcy. Podczas tych prac odkryto piwnicę, która ma 130 lat oraz oryginalne mury. Stara część została poddana renowacji – wymieniono dach, wszystkie stropy, stolarkę okienną i instalacje. Nad całością prac czuwał konserwator zabytków. W efekcie miejsce zyskało unikalny charakter.

Mariaż starej architektury z nową to zawsze spore wyzwanie. Aby zakończyło się sukcesem potrzebne są naprawdę dobry projekt oraz wysokiej jakości materiały. Przykładem udanego łączenia starego z nowym jest chociażby Stary Browar w Poznaniu, czy gmach Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Ten ostatni projektował właśnie Rafał Mysiak, który nad projektem Grand Bulvar pracował ponad trzy lata. Architekt wielokrotnie go zmieniał, przerabiał, udoskonalał. Cel był jeden – odnalezienie balansu pomiędzy wysoką funkcjonalnością a szacunkiem do historii. Wszystko wskazuje na to, że Grand Bulvar stanie się nową architektoniczną ikoną Torunia.

Czytaj też: Toruń | Cegła | Osiedle | Mieszkanie | Minimalizm

Niżej wizualizacje wnętrz

źródło: materiały prasowe Grand Bulvar

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej