ARCHITEKTURA

Trwają prace nad Lapidarium Detalu w Łodzi | projekt pracowni Mirosława Nizio

W Łodzi powstaje unikatowe „Lapidarium – Magazyn Detalu Architektonicznego”. Projekt ekspozycji stałej i zagospodarowania terenu, wpisane w koncepcję rewitalizacji poindustrialnych obszarów miasta, przygotowała pracownia Mirosława Nizio. Nizio Design International odpowiada także za nadzór autorski i artystyczny nad realizacją, której zakończenie planowane jest na wrzesień 2018 roku.

Koncepcja „Lapidarium” zakłada stworzenie w rewitalizowanym budynku przemysłowym przy al. Kościuszki 19 miejsca o charakterze warsztatowym, edukacyjnym i ekspozycyjnym. Pracując nad projektem, architekci wyszli z założenia, że minimalistyczna forma wczesnomodernistycznego budynku stanowi idealnie neutralne tło do ekspozycji historycznych detali o eklektycznym charakterze. Ekspozycja znajdzie się zarówno na parterze budynku głównego, jak i na dziedzińcu, który w projekcie pełni rolę spajającą dla całości założenia. Sposób kształtowania przestrzeni zaproponowany przez architektów odwołuje się do prostych i klasycznych rozwiązań. Dzięki temu istniejący budynek oraz minimalistyczna bryła nowo zaprojektowanego magazynu będą harmonijnie współgrać z neorenesansową architekturą pobliskiej willi Hirszbergów.

 

Projekt Nizio Design wprowadza podział parterowej kondygnacji budynku na strefy: wejściową, komunikacyjną, ekspozycyjną i wielofunkcyjną oraz przestrzeń dla ekspozycji czasowych. Dodatkowo w części wystawienniczej wyodrębniono przestrzenie tematyczne: urbanistyczną i architektoniczną, które będą funkcjonować autonomicznie. Pierwsza z nich zostanie wzbogacona o tzw. warsztat makiet, czyli info-box, gdzie architekci umieszczą m.in. współczesną makietę centrum Łodzi oraz trzy inne pokazujące kolejne fazy jego rozwoju. Przy stanowisku działać będą urządzenia multimedialne – z projektorem i monitorem dotykowym dającym dostęp do szczegółowych informacji o wybranych obszarach prezentowanych na makiecie. W info-boksie pojawią się również plany związane z wizjami przyszłości miasta – zostaną one umieszczone w wysuwanych szufladach, dzięki czemu łatwe będzie porównanie ich z makietą umieszczoną na stole. Tuż za warsztatem urbanistycznym, na specjalnych szklanych taflach zainstalowanych na wysięgnikach, pojawią się nadrukowane rysunki architektoniczne, ukazujące fragmenty detali z elewacji kamienic. Przed szklaną ścianą staną czarne stalowe pulpity z fotografiami fasad oraz stanowiska interaktywne z monitorami dotykowymi. Strefa wielofunkcyjna zostanie zaaranżowana na potrzeby prezentacji detali związanych architekturą wnętrz. Będzie również funkcjonowała jako przestrzeń konferencyjno-warsztatowa dla 50 słuchaczy. Na jej ścianach znajdą się sztukaterie i inne elementy wnętrzarskie.

 

Projekt Nizio Design zakłada, że „Magazyn Detalu Architektonicznego” stanie się miejscem, w którym w otoczeniu oryginalnych eksponatów, odbywać się będą warsztaty dla profesjonalistów, architektów, urbanistów, konserwatorów czy historyków. Przestrzeń ma mieć charakter edukacyjny i wizerunkowy, dlatego na parterze w centrum magazynu pojawią się stoły do zajęć warsztatowych oświetlane lampami o industrialnej stylistyce. Magazyn wypełnią też m.in. regały, na których będą mogły być przechowywane palety z detalami. Część placu przyległego do rewitalizowanego obiektu będzie służyła imprezom, prelekcjom, spotkaniom i rekreacji. Na placu staną też ławki zaprojektowane z wykorzystaniem elementów oryginalnych balustrad ze zbiorów lapidarium oraz odzyskowych belek stropowych. Sąsiadująca z placem ściana budynku magazynowego posłuży do wyświetlania projekcji multimedialnych.

W projekcie stworzonym przez Nizio Design International przyjęto rozwiązania aranżacji i zagospodarowania terenu przedstawione w programie funkcjonalno-użytkowym z 2015 roku, wykonanym przez Biuro Projektów Jerzy Lutomski. Oprócz opracowania projektu pracownia Mirosława Nizio odpowiada także za nadzór autorski nad realizacją rewitalizacyjnej inwestycji, której zakończenie planowane jest na wrzesień 2018.

Recent Posts

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej