ARCHITEKTURA

W 8 miesięcy zbudowali 100 mieszkań dla bezdomnych. Tak to się robi w Kanadzie

W Toronto zbudowano 100 mieszkań dla osób bezdomnych. Osiedle powstało błyskawicznie i swym wyglądem przypomina deweloperską inwestycję.

Błyskawiczne tempo budowy osiedla było możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych modułów. Pomysł na powstanie osiedla dla bezdomnych wziął się z potrzeby stworzenia schronień mieszkańcom w czasie pandemii koronawirusa. Budowę w tak krótkim czasie umożliwili urzędnicy w Toronto, którzy przygotowali specjalne regulacje prawne. W efekcie w zaledwie kilka miesięcy po uruchomieniu projektu miasto będzie miało 100 nowych mieszkań.

Projekt osiedla przygotowali architekci z pracowni Montgomery Sisam Architects. Architekci stanęli przed zadaniem zaprojektowania mieszkań, które będą tanie i szybkie w budowie. Projekt przygotowano w ramach inicjatywy Modular Housing Initiative, która zakłada wykorzystanie miejskich terenów i docelowo stworzenie 40 tysięcy tanich mieszkań do 2030 r. Spośród 40 tysięcy aż 18 tysięcy przeznaczonych jest na mieszkania wspierające osoby dotknięte problemami zdrowotnymi i socjalnymi – chodzi tutaj o bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością.

W Toronto każdej nocy schroniska obsługują 7 tysięcy bezdomnych. Miejsca te stały się ogniskiem zapalnym koronawirusa. Rozlokowanie bezdomnych w mieszkaniach według władz miasta w dłuższej perspektywie przyniesie finansowe korzyści.

Konstrukcja modułowa umożliwiła szybką budowę osiedla. Gdyby inwestycję realizowano w tradycyjny sposób to od 3 do 4 miesięcy trwałoby przygotowanie projektu, następnie kolejne pięć miesięcy trwałoby zbieranie dokumentacji projektowej, a następne 12 miesięcy trwałaby budowa. Moduły powstają w fabryce i na plac budowy docierają gotowe do montażu. Koszt budowy jednego takiego mieszkania wynosi 190 tys. dolarów.

Osiedle ma podłużny kształt, na działce udało się zmieścić 100 mieszkań dla bezdomnych. Całość ma tylko trzy piętra, dzięki czemu wtapia się w otoczenie.

 

Architekt zdecydował się na skromne zdobienia budynku elementami drewna i naturalnymi materiałami. Kompleks utrzymany jest w stonowanej, ciemnej kolorystyce. W sumie powstaną dwa takie budynki. Budowa pierwszego właśnie dobiega.

Czytaj więcej: Elewacja | Ciekawostki | Drewno | Osiedle

źródło: Montgomerysisam.com

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej