ARCHITEKTURA

W Lublinie pojawiły się tabliczki “Uwaga jeże”. Ostrzegają kierowców

Tabliczki z napisem “Uwaga jeże” mają zwracać uwagę kierowców na wędrujące jeże. Miasto ustawiło tabliczki w miejscach wskazanych przez mieszkańców. To fragmenty Lublina, w których często występują jeże.

Już pod koniec kwietnia 2021 roku urzędnicy poprosili mieszkańców, aby zwracali uwagę na miejsca, w których jeże są szczególnie aktywne i zgłaszali takie lokalizacje wysyłając maile. Na podstawie zgłoszeń pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska oraz Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością wytypowali kilkanaście miejsc, które wymagają oznakowania. Następnie w tych kilkunastu lokalizacjach ustawiono znaki drogowe A-18f “Uwaga jeże”. Cały projekt uzgodniono z Policją.

Objęcie opieką jeży to kolejna inicjatywa Miasta, która ma pozytywnie wpłynąć na utrzymanie bioróżnorodności na obszarze Lublina, gdzie spotkać możemy około 100 gatunków zwierząt. Zwrócenie uwagi kierowców na ich obecność poprzez umieszczenie znaków drogowych, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa tych małych ssaków. Obecna wysoka aktywność jeży wynika z tego, że lato to czas intensywnego żerowania, przygotowujący je do hibernacji. Aby zadbać o populację tych ssaków na terenie Lublina pamiętajmy także, żeby podczas prac porządkowych w ogrodach i na terenach zielni zachować ostrożność i nie zranić ukrytych zwierząt. Z uwagi na zbliżający się sezon jesienny nie usuwajmy również wszystkich liści i gałęzi. Stanowią one doskonały materiał budulcowy do przygotowania przez jeże gniazd na okres zimy – mówi Blanka Rdest-Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Obecnie trwa ustawianie znaków w terenie. Po zakończeniu prac znaki zobaczymy na ulicach: Janowskiej, Nałkowskich, Krężnickiej, Osmolickiej, Diamentowej, Zemborzyckiej, Dunikowskiego, Wojennej, Roztocze, Glinianej, Kazimierza Wielkiego, Leszczyńskiego, Czechowskiej, Popiełuszki, Wojciechowskiej, Parysa, Lubartowskiej, Wyżynnej, Zbożowej, Willowej, Mickiewicza, Kosmowskiej, Kompozytorów Polskich, Koncertowej i Dożynkowej. Do tej pory zamontowano ich już 26, w najbliższych dniach planowane jest postawienie kolejnych 11. Koszt zakupu i montażu znaków to blisko 13 tys. zł.

Jeże to pożyteczne ssaki, które przemieszczają się swobodnie po Lublinie od wiosny do jesieni. Nie są zwierzętami płochliwymi, wędrują wśród traw, liści i krzewów, ale również po ulicach, co jest dla nich niebezpieczne. Najczęściej spotykamy je w okolicach parków, skwerów i lasów. Często zgłaszana jest ich obecność na osiedlach domów jednorodzinnych, czy w pobliżu ogrodów działkowych. Widok jeża na parkingu w środku wielkiego miasta nie jest już niczym niezwykłym, ssaki te dobrze przystosowują się do miejskich warunków.

Czytaj też: Zwierzęta | Lublin | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Lublin

Recent Posts

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Pomnik Kindertransportów w Gdańsku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii

Pomnik Kindertransportów znajduje się w gdańskim w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Upamiętnia transporty…

30 kwietnia 2024

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej