ARCHITEKTURA

W Warszawie powstanie nowy park. Zajmie miejsce dzikiego zagajnika.

To może być jeden z najbardziej eleganckich parków w Warszawie. Dziś poznaliśmy zwycięski projekt zagospodarowania dwuhektarowej działki na Białołęce, który zaprezentowała pracownia RS Architektura Krajobrazu.

Działka mieści się na Białołęce, a jej prostokątny kształt wytyczają ulice Światowida, Christo Botewa, Myśliborska oraz Ćmielowska. Obecnie na mierzącej ponad dwa hektary działce znajduje się zaniedbany zagajnik, który nie przyciąga swoją urodą. Architekci z pracowni RS Architektura Krajobrazu zaproponowali podział terenu na trzy części, które będą się różnić swoją funkcjonalnością.

Najintensywniej zagospodarowaną częścią parku ma być strefa przy ulicy Myśliborskiej.  W tym miejscu powstanie między innymi drewniany placyk z wieńczącą go „żywą kopułą wierzbową”, która ma pełnić funkcję altany i miejsca spotkań mieszkańców. Nieopodal placu powstaną drewniane stopnie, które wykorzystując nierówność terenu stworzą swego rodzaju amfiteatr, z którego będzie można podziwiać panoramę parku. Obok stanie również automatyczna toaleta miejska. Centralna część parku zmieni się w kwitnącą polanę, na której rozlokowano altany, ścieżki rowerowe i piesze, miejsca na hamaki i leżaki, a także nietypowy plac zabaw dla dzieci. To, co ma wyróżniać plac zabaw z Białołęki na tle innych podobnych realizacji to fakt, że będzie on w pełni naturalny. Zamiast tradycyjnych huśtawek powstaną drewniane kłody, zjeżdżalnie zastąpią zielone górki, a piaskownice zamieniono na miejsca do budowy szałasów. Wokół parku zasadzone zostaną rośliny kwitnące.

Najciekawszym elementem parku będzie jego południowa część, w której architekci przewidzieli miejsce na budowę pawilonu o kształcie elipsy. Dwukondygnacyjna konstrukcja ma stanąć ponad niewielkim oczkiem wodnym, a jego górne piętra wzbogacone zostaną w tarasy widokowe. W pawilonie w przyszłości powstać może hala wystawiennicza, restauracja i kawiarnia.

Co dodatkowo cieszy, architekci pozostawili niemal wszystkie zastane drzewostany. Wycięte zostaną jedynie usychające, zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców drzewa, a także niewielkie, mało wartościowe krzewy. Cały park dookoła zostanie otoczony murem z krzewów, małych drzew i żywopłotów, które mają za zadanie wydzielić i wyciszyć park. Koszt modernizacji parku ma wynieść 3,3 miliony złotych i według zapewnień rzeczniczki dzielnicy Białołęka, Marzeny Gawkowskiej park zostanie oddany do użytku mieszkańców w 2020 lub 2021 roku. 

źródło: http://krajobraz.com.pl

Recent Posts

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej