ARCHITEKTURA

W Wilnie otwarto Muzeum Drewnianej Architektury Miejskiej. Zaadaptowano na nie XIX-wieczny dom

Zarzecze to jedna z dzielnic Wilna, gdzie można spotkać charakterystyczną drewnianą zabudowę. Nie przypadkowo to właśnie tam otwarto Muzeum Drewnianej Architektury Miejskiej, adaptując na nie jeden z najpiękniejszych wileńskich domów z drewna. Budynek przy ul. Połocko 52 był przez długi czas opuszczony i nieużytkowany, groziło mu najgorsze. Na szczęście w porę zadbała o niego gmina Zarzecze.

Jeszcze kilka lat temu ten piękny, drewniany dom na Zarzeczu (lit. Užupis), zbudowany w XIX wieku, gnił i groził zawaleniem. W końcu nasz pomysł – władz miasta i społeczności Zarzecza – stał się faktem. Stary i opuszczony dom zamienił się w pięknego drewnianego łabędzia, a w nim umieściliśmy Muzeum Drewnianej Architektury Miejskiej – napisał burmistrz Wilna Remigiusz Šimašius.

Muzeum Drewnianej Architektury Miejskiej. Fot. Saulius Žiūra

Dom przy ul. Połocko 52 zaczęto budować w 1876 r. według projektu arch. Iwana Lewickiego, zatwierdzonego przez Urząd Miejski w Wilnie. Zgodnie z planem budowy wzniesiono użytkowy, parterowy, drewniany dom o podmurówce z kamienia, drewnianym szkielecie, dwuspadowym dachu i drewnianych okiennicach. Właścicielką była Marija Šulskaja. Po 11 latach dobudowano piętro, według projektu inż. Aleksandara Antonovičiusa. W 1920 roku najemcą został Mykolas Czepas. Jego syn Jan w 1939 r. kupił działkę z domem. Z tego okresu pochodzi drewniana tablica adresowa w języku polskim, umieszczona na ścianie domu, która głosi: Dom Jana Czepasa ul. Połocka 52. Tablica znajduje się dziś w zbiorach muzeum, a jej kopia wisi w dawnym miejscu na południowej elewacji obiektu.

Dom w latach 90. i obecnie. Fot. Vilnius Regional Archive i Medinės miesto architektūros muziejus

Muzeum Drewnianej Architektury Miejskiej przed i po remoncie. Fot. Google Maps i Medinės miesto architektūros muziejus

Dom przed i po renowacji. Fot. Saulius Žiūra

Balkon przed i po renowacji. Fot. Saulius Žiūra

W okresie międzywojennym dom został podzielony na mieszkania do wynajęcia. Właściciel domu, Jan Czepas, mieszkał na pierwszym piętrze. W czasach sowieckich budynek, podobnie jak inne nieruchomości w Wilnie, przeszedł na własność państwa. Kolejne lata to stopniowy upadek domu przy Połockiej. W 2006 roku wpisano go do Rejestru Obiektów o Wartościach Kulturowych. W 2012 roku podczas oględzin budynku stwierdzono, że znajduje się w stanie grożącym zawaleniem i zabrania się jego użytkowania. Pomimo niepokojących wniosków z oględzin, eksmisję mieszkańców domu rozpoczęto dopiero w 2017 roku, po wykupieniu mieszkań przez władze Wilna. Dwa lata później budynek otrzymał dofinansowanie na remont jako unikalny XIX-wieczny przykład architektury drewnianej oraz na utworzenie w nim Muzeum Drewnianej Architektury Miejskiej. Rozpoczęły się prace konserwatorskie, które zakończono w 2022 r.

Wnętrze domu przed i po renowacji. Fot. Saulius Žiūra

Jedno z pomieszczeń przed i po renowacji. Fot. Saulius Žiūra

Poddasze przed i po renowacji. Fot. Saulius Žiūra

Rozeta przed i po renowacji. Fot. Saulius Žiūra i Medinės miesto architektūros muziejus

Renowacja i prace mające przystosować dom do działalności muzealnej polegały na wymianie przegniłych bali ściennych, wzmocnieniu konstrukcji budynku, pokryciu na nowo dachu oraz remoncie zniszczonej klatki schodowej i dobudowie nowej. Podczas renowacji budynku zachowano 80 procent autentycznych elementów architektonicznych: okna z okiennicami, drzwi, ścianki działowe, podłogi na piętrze, ażurowe ornamenty rzeźbione w drewnie oraz rozetę na suficie wykonaną w technice papier mâché, czyli z masy startego i rozgotowanego papieru z dodatkiem kleju. Tego rodzaju ozdoby były popularne w XVIII-XIX w. W budynku zamontowano także nowe instalacje, w tym nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Obiekt dziedzictwa przekazany Dyrekcji Wileńskich Muzeów Pamięci został odrestaurowany przez firmę Ekstra statyba wraz z projektantami Vilniaus plano, ekipami stolarzy Sauliusa Sakalosa i Romosa Valantisa, badaczem polichromii Neringą Šarkauskaite-Šimkuviene i zespołem konserwatorów polichromii Vytautas Dzindziliauskas. Dom przy ulicy Połocko prezentuje wystawę poświęconą dziedzictwu architektury drewnianej Wilna oraz technologiom budowy budynków drewnianych. Można tam pogrążyć się w atmosferze przedwojennego Wilna oraz poznać wiele interesujących faktów z zakresu historii architektury drewnianej czy obejrzeć makiety najciekawszych nowoczesnych budynków z drewna znajdujących się w różnych krajach świata.

Całkowita wartość renowacji budynku wyniosła około 1,2 mln euro. Została sfinansowana przez władze miejskie Wilna i z funduszy UE.

Źródło: mmam.lt, madeinvilnius.lt

Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Renowacja | Zabytek | Historia | Litwa | Drewno

Dom w latach 90. Fot. Vilnius Regional Archive
Dom przed remontem. Fot. Saulius Žiūra
Dom po remoncie. Fot. Medinės miesto architektūros muziejus
Dom po remoncie. Fot. Saulius Žiūra
Wnętrze przed remontem. Fot. Saulius Žiūra
Wnętrze przed remontem. Fot. Saulius Žiūra
Wnętrze przed remontem. Fot. Saulius Žiūra
Rozeta. Fot. Medinės miesto architektūros muziejus
Rozeta. Fot. Medinės miesto architektūros muziejus
Tablica adresowa. Fot. Saulius Žiūra
Tablica adresowa. Fot. Saulius ŽiūraFot. Saulius Žiūra
Ekspozycja. Fot. Aušra Lekauskaitė
Ekspozycja. Fot. Aušra Lekauskaitė
Ekspozycja. Fot. Aušra Lekauskaitė
Ekspozycja. Fot. Aušra Lekauskaitė
Ekspozycja. Fot. Aušra Lekauskaitė
Ekspozycja. Fot. Aušra Lekauskaitė
Ekspozycja. Fot. Aušra Lekauskaitė

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej