ARCHITEKTURA

Warszawa: futurystyczna biblioteka na Mokotowie. Jest jak wieża książek

Holenderska pracownia projektowa Just Open Architecture zwyciężyła w konkursie na projekt nowoczesnej świątyni książek. Biblioteka mogłaby powstać na Mokotowie, a jej kształt i funkcje wynikają z głębokiej analizy przeprowadzonej przez architektów, którzy świadomie zaproponowali Polakom tak oryginalną formę.

Projekt „The Book Tower of Warsaw” to nowoczesny wieżowiec, którego forma luźno nawiązuje do historycznej wieży Babel. Projektanci zgłosili nietypową wieżę do konkursu UNYT „Libgen: w kierunku nowej kategorii bibliotek ewolucyjnych”, który ma pokazać, jak powinny wyglądać biblioteki przyszłości. Architekci przeanalizowali tutaj kilkaset lat historii biblioteki jako instytucji. Według ich projektu współczesna biblioteka powinna być ściągającą ludzi platformą, która nie tylko pozwoli im odkrywać kolejne książki, ale stanie się miejscem wymiany opinii.

Biblioteka na Mokotowie przypomina stos poukładanych na siebie książek, które skręcają się ku górze. W sumie obiekt ma mieć 13 pięter. Architekci z pracowni Just Open Architecture proponują, aby budynek był mocno przeszklony, aby z zewnątrz można było dostrzec to, co w bibliotece jest najważniejsze – książki.

Sama forma wieżowca to symboliczne nawiązanie do warszawskich wysokościowców. W porównaniu do innych europejskich stolic Warszawa jest w czołówce miast jeśli chodzi o liczebność wysokich budynków. The Book Tower of Warsaw ma symbolicznie pokazać, że wiedzy należy się godne miejsce, dlatego główna biblioteka ma być widoczna z daleka.

Projektanci proponują, aby biblioteka na Mokotowie oferowała mieszane funkcje. To znaczy, że część z trzynastu pięter pomieści między innymi księgarnię, miejsca do pracy co-workingowej, sale wystawiennicze, sale konferencyjne, część multimedialną, czytelnię oraz kawiarnię. Ta ostatnia ma powstać na szczycie wieżowca. Funkcje te podzielone zostały na trzy strefy: kreacji, komunikacji oraz pracy indywidualnej.

Czytaj też: Edukacja | Warszawa | Ciekawostki | Wieżowiec | Szkło

źródło: justopenarch.com

Recent Posts

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej