biblioteka na Mokotowie

Warszawa: futurystyczna biblioteka na Mokotowie. Jest jak wieża książek

Holenderska pracownia projektowa Just Open Architecture zwyciężyła w konkursie na projekt nowoczesnej świątyni książek. Biblioteka mogłaby powstać na Mokotowie, a jej kształt i funkcje wynikają z głębokiej analizy przeprowadzonej przez architektów, którzy świadomie zaproponowali Polakom tak oryginalną formę.

Projekt „The Book Tower of Warsaw” to nowoczesny wieżowiec, którego forma luźno nawiązuje do historycznej wieży Babel. Projektanci zgłosili nietypową wieżę do konkursu UNYT „Libgen: w kierunku nowej kategorii bibliotek ewolucyjnych”, który ma pokazać, jak powinny wyglądać biblioteki przyszłości. Architekci przeanalizowali tutaj kilkaset lat historii biblioteki jako instytucji. Według ich projektu współczesna biblioteka powinna być ściągającą ludzi platformą, która nie tylko pozwoli im odkrywać kolejne książki, ale stanie się miejscem wymiany opinii.

Biblioteka na Mokotowie przypomina stos poukładanych na siebie książek, które skręcają się ku górze. W sumie obiekt ma mieć 13 pięter. Architekci z pracowni Just Open Architecture proponują, aby budynek był mocno przeszklony, aby z zewnątrz można było dostrzec to, co w bibliotece jest najważniejsze – książki.biblioteka na Mokotowie


Sama forma wieżowca to symboliczne nawiązanie do warszawskich wysokościowców. W porównaniu do innych europejskich stolic Warszawa jest w czołówce miast jeśli chodzi o liczebność wysokich budynków. The Book Tower of Warsaw ma symbolicznie pokazać, że wiedzy należy się godne miejsce, dlatego główna biblioteka ma być widoczna z daleka.

Projektanci proponują, aby biblioteka na Mokotowie oferowała mieszane funkcje. To znaczy, że część z trzynastu pięter pomieści między innymi księgarnię, miejsca do pracy co-workingowej, sale wystawiennicze, sale konferencyjne, część multimedialną, czytelnię oraz kawiarnię. Ta ostatnia ma powstać na szczycie wieżowca. Funkcje te podzielone zostały na trzy strefy: kreacji, komunikacji oraz pracy indywidualnej.

Czytaj też: Edukacja | Warszawa | Ciekawostki | Wieżowiec | Szkło

źródło: justopenarch.com