ARCHITEKTURA

Warszawa: nie będzie “domu katechetycznego” obok zabytkowego kościoła

Wyglądem przypomina nowoczesny apartamentowiec. Parafia świętego Augustyna na Nowolipkach zapowiedziała budowę “domu katechetycznego”. Budynek miałby powstać tuż obok kościoła, który jako jeden z nielicznych budynków dzielnicy przetrwał II wojnę światową. Po protestach mieszkańców parafia wycofała się z pomysłu realizacji inwestycji.

Zwróciłem się z prośbą i apelem do księdza proboszcza parafii pw. św. Augustyna na warszawskim Muranowie o wycofanie projektu inwestycji budynku przy ul. Nowolipki. Uważam, że działania inwestycyjne w tym rejonie powinny być poprzedzone porozumieniem społeczności lokalnej, które rozwieją wszelkie wątpliwości. W takich przypadkach rozmowa wszystkich stron zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Warto tutaj wykorzystać doświadczenia mediatorów, co deklaruję – pisał prof. dr hab. Jakub Lewicki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jego apel jest związany z pomysłem budowy “domu katechetycznego” na terenie parafii św. Augustyna, w miejscu, w którym dziś znajduje się plac zabaw i parking. Parafia chciała zbudować sześciokondygnacyjny budynek i zbierała datki na budowę. Formalnie miałby powstać budynek o funkcjach mieszkalnych wielorodzinnych z powierzchnią usługową w części parteru i podziemnym parkingiem. Taki opis znajduje się we wniosku o ustalenie warunków zabudowy, który trafił do urzędu dzielnicy. Nad przygotowaniem projektu budynku pracowała pracownia PBPA Projekt.

Projekt nie spodobał się sąsiadom parafii.

Okoliczni mieszkańcy są przerażeni – nie dość, że będą mogli niedługo zaglądać prosto w okna nowych sąsiadów, to jeszcze przy okazji budowy wycięte zostaną 70-letnie wysokie drzewa – czytamy na fanpage SOS dla podwórek na Muranowie na Facebooku.

Kolejną przeszkodą dla zbudowania nowoczesnego gmachu jest sam kościół. Budynek figuruje w rejestrze zabytków i podobnie jak osiedle Muranów, chronione jest jako zabytek archeologiczny. Osiedle wzniesiono bowiem na gruzach getta warszawskiego. Na archiwalnych zdjęciach z 1944 roku widać, że kościół jest samotną budowlą, która stoi pośród gruzów getta.

Nieoczekiwanie wczoraj ksiądz proboszcz parafii św. Augustyna wycofał projekt inwestycji.

Dziękuję za tę decyzję i zrozumienie. Dla mnie świadczy o dobrej woli i chęci dialogu. Wspomniany teren należy do układu urbanistycznego znajdującego się w Gminnej Ewidencji Zabytków. Zgodnie z przepisami, wieloletnią praktyką i orzecznictwem sądowym nie zakazuje to dokonywania zmian, szczególnie gdy nie ma uchwalonego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a tak jest w przypadku okolic muranowskiej parafii. Każda nieuzasadniona odmowa zabudowy zostanie uchylona na drodze sądowej. Dlatego też konieczna jest rozmowa i dialog związany z planowaną inwestycją w tym rejonie – dodaje prof. dr hab. Jakub Lewicki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, TVN24

Czytaj też: Architektura sakralna | Warszawa | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

fot. Adrian Grycuk, wikimedia.org, licencja CC 3.0
Kościół tuż po zakończeniu II wojny światowej

Recent Posts

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej