ARCHITEKTURA

Warszawa: podczas remontu baru mlecznego odkryli mozaikę z PRL

Mozaikę z czasów PRL odkryto podczas remontu. Bar “Złota Kurka” znajduje się przy ulicy Marszałkowskiej 55/73. Otwarto go na początku lat 50.

Bar “Złota Kurka” otwarty został w 1952 roku w budynku współtworzącym układ urbanistyczny i zespół budowlany Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM). Obecnie jest zamknięty i trwają w nim prace remontowe. Nad całością prac czuwa konserwator zabytków. To właśnie dzięki niemu dowiedzieliśmy się o odkryciu unikalnych ceramicznych płytek.

Kolorowe płytki przez długie lata zakryte były panelami pcv. Wcześniej stanowiły charakterystyczny elementy wystroju Sali na parterze baru. To mozaiki z motywami zwierzęcymi i roślinnymi autorstwa Hanny Żuławskiej. Dekoracja ścienna wykonana jest z płytek ceramicznych o wymiarach 15 na 15 cm. Przy okazji odkryto też fragment ażurowej balustrady schodów z 1952 roku prowadzących na piętro.

Ściany na prawie całej wysokości pokrywają ceramiczne kafelki, gładkie i wzorzyste przedstawiające krowy, kozy, lwy, kury, ptaszki oraz motywy roślinne. Ponad 13 tys. płytek w niecałe dwa miesiące wykonała Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kamionka” z Łysej Góry. Miały zdobić nie tylko „Złotą Kurkę”, ale inne bary MDM-u, w tym kawowy, owocowy, a także mięsny i rybny. Płytki zostały zaprojektowane przez Bolesława Książka, artystę ceramika, technologa, kierownika artystycznego spółdzielni – tłumaczy biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Najprawdopodobniej płytki wykonane zostały w Radomskich Zakładach Ceramiki Technicznej. Spółdzielnia założona w Łysej Górze w 1947 r. zajmowała się produkcją ceramiki artystycznej, dzbanów, mis, talerzy, czy płytek ceramicznych, dekorowanych wzorami czerpiącymi inspiracje ze sztuki ludowej. Później zasłynęła również z produkcji ceramicznych płyt okładzinowych dla architektury.

Podobna dekoracja miała być wykonana na ścianie biegnącej wzdłuż schodów prowadzących na piętro. W tej części płytki zostały zamalowane farbą, pod której widoczny jest wypukły rysunek motywów zwierzęcych i roślinnych. Kolejna dekoracja ma znajdować się na piętrze w dawnej Sali barowej. Czy istnieje? O tym dowiemy się za kilka dni, kiedy rozpocznie się kolejny etap prac we wnętrzu baru. Mamy nadzieję, że odnowione płytki znowu będą zdobić wnętrze budynku.

PS bardzo polecamy nasz tekst o historii budowy założenia MDM w Warszawie. Artykuł “Warszawskie dzieło socrealizmu” znajdziecie klikając TUTAJ.

Czytaj też: Zabytek | Warszawa | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Recent Posts

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej