ARCHITEKTURA

Węzeł Transportowy w Solcu Kujawskim [ZDJĘCIA]

Węzeł Transportowy w Solcu Kujawskim zaprojektowali architekci z pracowni RYSY Architekci. Obiekt ma już blisko pięć lat, ale do dziś stanowi jeden z lepszych przykładów łączenia różnych środków transportu pod jednym “dachem”.

Obiekt oddano do użytku w czerwcu 2016 roku. Dworzec znajduje się na linii kolejowej łączącej Bydgoszcz z Toruniem. Projektując Węzeł Transportowy w Solcu Kujawskim architekci zwracali uwagę na zastany krajobraz. Z jednej strony skarpa kolejowa z peronami na szczycie i niezagospodarowanym terenem zielonym u podnóża oraz niespójne urbanistycznie otoczenie zawierające dworzec z początków XX wieku, modernistyczny pawilon handlowy, wielorodzinne bloki z wielkiej płyty i ceglane domy w konstrukcji szkieletu drewnianego.

Powstały obiekt jest architektoniczną wizytówką miasta i stanowi swego rodzaju bramę do Solca Kujawskiego. Architekt Rafał Sieraczyński, twórca i szef pracowni Rysy Architekci chcąc złagodzić chaotyczną zabudowę okolicy zaproponował budowę obiektu o prostym kształcie. Jednolite zadaszenie spina zarówno peron kolejowy jak i przystanek autobusowy i punkt obsługi podróżnych.

Całość skarpy została pokryta schodami i siedziskami, które pozytywnie wpływają na odbiór elewacji.

Kreatywne zagospodarowanie różnic wysokości skarpy kolejowej dało możliwość przenikania przez całe założenie: z placu na perony, wchodząc przez budynek do poczekalni podróżnych oraz poprzez pęknięcie w skarpie do jej wnętrza, gdzie znajdują się stanowiska postojowe dla rowerów, winda i toalety – opisuje autor projektu.

Projekt umożliwia bezpośrednie skomunikowanie przystanku autobusowego i miejsc postojowych dla samochodów z peronami kolejowymi. Ukształtowanie skarpy na całej jej długości stworzyło walor dodatkowy. Powstał dzięki temu lecz nieprzypadkowo plac miejski, na którego scenie można z siedzisk oglądać swoisty „taniec” podróżnych.

Czytaj też: Modernizm | Komunikacja miejska | Kolej | Dworzec kolejowy | whiteMAD na Instagramie

fot. Piotr Krajewski, źródło: RYSY Architekci

Recent Posts

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Barierkoza. Absurdalne zabezpieczenie w Szwajcarii Lwóweckiej!

Barierkoza - tak można nazwać trend stawiania niezliczonej ilości barierek, płotków, czy ogrodzeń wzdłuż ścieżek…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej