CIEKAWOSTKI

Windą w… kosmos! Niezwykły pomysł architekta na podróże przyszłości

Co powiecie na podróż windą w kosmos? Ten abstrakcyjny z punktu widzenia obecnej technologii koncept jest dziełem Jordana Williama Hughes’a. Artysta pracujący dla studia Foster + Partners uważa, że za kilkadziesiąt lat jego Project Ascensio będzie tańszy w użyciu niż rakiety kosmiczne. Koncept Hughes’a połączyłby ocean z nowoczesną stacją kosmiczną za sprawą windy. Czy tak futurystyczny pomysł może kiedykolwiek stać się rzeczywistością?

Jak zawiesić windę w kosmosie? Koncepcja zakłada przymocowanie kabli do asteroidy, krążącej wokół ziemi. Kapsuły windy zjeżdżałyby po kablach. Asteroida będzie krążyć po orbicie geostacjonarnej, czyli takiej samej, po której krążą niektóre satelity. Obiekt zawieszony na orbicie poruszałby się wraz z ziemią, utrzymując to samo położenie na planecie. Oznaczałoby to mniej więcej tyle, że asteroida z windą krążyłaby w odległości 35,7 tys. km od równika. Problem jednak w tym, że obecnie nie ma materiału, z którego można wytworzyć wspomniane liny.

Śmiała koncepcja zakłada budowę wielkiej platformy pośrodku oceanu, która spełniałaby funkcję portu. Na jej terenie znalazłoby się dużo zieleni i luksusowych udogodnień. Podobne funkcje spełniałaby stacja kosmiczna. W grafikach koncepcyjnych widać, że kapsuły wyjeżdżające z portu są czymś w rodzaju małych statków kosmicznych na kablach. W środku mają znaleźć się pokoje hotelowe, spa, bary i elementy zieleni.

Kosmiczni turyści

Ciężko przewidzieć, jakich materiałów będziemy używać w przyszłości do budowy statków kosmicznych. Hughes zakłada, że do budowy kapsuły można użyć włókna węglowego oraz amorficznego karbidu krzemowego. Ten drugi materiał jest nowym tworzywem, który swoją wytrzymałością dorównuje diamentom czy grafenowi. Oba materiały są przede wszystkim bardzo lekkie, co pomoże obniżyć koszt eksploatacji. Kapsuły Project Ascensio mają być także przeszklone w wielu miejscach, tak by podróżujący mogli podziwiać bezkres przestrzeni kosmicznej.

Project Ascensio to nie tylko luksusowa atrakcja turystyczna, ale także kosmiczny terminal towarowy. Port cargo na orbicie mógłby pomagać w dalszej eksploracji kosmosu. Przede wszystkim kosmiczna winda to okazja dla naukowców. Dzięki tanim podróżom na orbitę naukowcy będą mogli częściej i efektywniej przeprowadzać badania w przestrzeni kosmicznej.

Sceptycyzm co do kosmicznej windy jest w pełni uzasadniony. W końcu latające samochody, androidy czy inne prognozy ludzkości dotyczące przyszłych wynalazków okazały się zbyt optymistyczne. Jednak postęp technologiczny przyśpiesza z każdą dekadą. Według Hughes’a jego projekt oparty jest na badaniach fizyków i jest możliwy do realizacji.

Project Ascensio został doceniony przez fundację Jacques Rougerie Foundation, która co roku rozdaje nagrody za najbardziej innowacyjne koncepcje architektoniczne. Hughes zwyciężył w kategorii Space Grand Prix. Nagrody w tym konkursie współfinansuje UNESCO.

Nawet jeżeli luksusowa stacja kosmiczna nie zostanie zrealizowana to samo założenie windy przymocowanej do asteroidy można wykorzystać w przemyśle kosmicznym. Czysto teoretycznie, przy odpowiednim nakładzie finansowym winda w kosmos mogłaby zaistnieć.

Źródło: BBC

Zdjęcia: Jordan William Hughes

Czytaj też: Ciekawostki | Wielka Brytania | Technologia | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej