Categories: ARCHITEKTURA

Właściciel chce go wyburzyć. Miasto broni budynku ZETO we Wrocławiu

Informację o wpisaniu budynku ZETO do rejestru zabytków publikowaliśmy pod koniec marca 2022 roku. Właściciel zaskarżył tą decyzję i skierował do sądu. Formalnie właścicielem budynku Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (ZETO) jest spółka w likwidacji, która ma taką samą nazwę. Spółka próbuje sprzedać budynek, ale nie może znaleźć kupna. W efekcie kilka dni temu skierowała do urzędu miasta wniosek o rozbiórkę.

Dokumenty są analizowane przez Wydział Architektury i Zabytków, ale moją intencją jest niewydawanie takiego pozwolenia. ZETO musi zostać — pisze na Facebooku Jacek Sutryk.

Budynek wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Ochronę budynku wzmacnia decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków, który wpisał gmach do ogólnopolskiego rejestru zabytków. Decyzję o wpisie poparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa i Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków.

Spółka będąca właścicielem budynku zaskarżyła decyzję ministra kultury, który popierał wpis do rejestru zabytków do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W marcu 2023 roku sąd wydał wyrok na korzyść spółki uchylając decyzję ministra i konserwatora. W wydanym uzasadnieniu sąd nie podważa zasadności objęcia budynku ochroną, ale stwierdza że analiza ekspertów nie była wystarczająca. Dodatkowo sąd stwierdza, że konserwator i minister wydali decyzje z naruszeniem przepisów.

Czy budynek zostanie wyburzony?

Dopóki procedura wpisu jest w toku, budynek jest bezpieczny. Właściciel nie może prowadzić działań, które zmierzałyby do zasadniczej zmiany jego wyglądu – mówi Daniel Gibski, dolnośląski konserwator zabytków.

Wyrok sądu administracyjnego nie jest prawomocny. Minister kultury złożył na niego skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W latach 70. był to jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce. Sale dla komputerów były klimatyzowane. W tym celu zbudowano system rozsuwanych podłóg i podwieszanych sufitów. Wewnątrz wiele ścian można było łatwo zdemontować aranżując przestrzeń na nowo. W ten sposób architekci chcieli przystosować budynek do szybkich zmian – w przyszłości komputery mogły potrzebować innych przestrzeni niż w latach 70. Nad projektem wnętrza z architektami współpracował Józef Chierowski, którego fotele stały się elementem wystroju.

Oficjalnie budowa ZETO zakończyła się w 1969 roku. W 1970 roku małżeństwo architektów zdobyło Nagrodę Wrocławia w dziedzinie architektury, a w 1971 roku budynek ZETO wygrał plebiscyt “Słowa Polskiego” na najlepszy budynek użyteczności publicznej.

źródło: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, UM Wroclaw – wroclaw.pl

Czytaj też: Zabytek | Wrocław | Modernizm | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

Budynek ZETO, fot. Evidamii019, źródło: wikimedia.org, licencja: CC 4.0
fot. Joee, wikimedia.org, licencja CC 4.0
fot. Evidamii019, źródło: wikimedia.org, licencja: CC 4.0
zdjęcie z 1974 roku

 

 

Recent Posts

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Samotnia – kultowe karkonoskie schronisko jest jednym z najstarszych w Polsce

Samotnia jest jednym z najstarszych schronisk w Polsce. Pierwsze wzmianki o niewielkim domku pochodzą już…

17 maja 2024

Wieżowce tuż obok Pałacu Kultury. Tak mogłyby wyglądać!

Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie…

16 maja 2024

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Wiwat kolory! Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję “Masovia” dla Grupy Tubądzin

Nowa kolekcja "Masovia" jest współczesną interpretacją tradycji i kultury Mazowsza. „Nasza tradycja ludowa jest dla…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej